Arizonu sužují ničivé lesní požáry, v akci je 2500 hasičů

Východní území amerického státu Arizona trápí již desátý den rozsáhlé a ničivé lesní požáry, které se stále nedaří dostat pod kontrolu. S přírodním živlem bojuje 2500 hasičů a 3500 lidí muselo být evakuováno z postižených oblastí. Současné lesní požáry jsou druhé nejhorší v historii země, a proto arizonská guvernérka Jan Brewerová vyhlásila stav nouze.

 

Na východě Arizony spálily plameny na popel během posledních deseti dní území o rozloze 1500 čtverečních kilometrů. Přibližně 50 procent požárů se nadále šíří bez kontroly hasičů, čemuž napomáhá vítr a přetrvávající sucho.

 

Podle aktuální předpovědi by měl vítr navíc během dnešního dne ještě zesilovat. “Dnes odpoledne to oheň ještě významně posílí,“ sdělil mluvčí arizonských hasičů Deryl Jevons. Úspěchy v boji s ohněm se proto dají očekávat až zítra.

 

“Naše situace je bytostně závislá na počasí. Musíme doufat, že se brzy umoudří,“ dodala Brewerová.

 

Zuřící plameny už ohrožují také severovýchod Arizony na hranici s Novým Mexikem, kde je situace asi nejhorší. Tuto oblast muselo na přímé nařízení úřadů opustit 3500 lidí.

 

Několik letadel, která letěla do města Albuquerque v Novém Mexiku muselo být kvůli hustému dýmu odkloněno. Kvůli přetrvávajícímu silnému větru hrozí, že se plameny rozšíří dále na severozápad k obcím Eagar a Springerville.

 

V souvislosti s aktuálními lesními požáry zatím nebyl podle úřadů nikdo zraněn. Podle předběžných závěrů hasičů byl příčinou vzniku požárů špatně uhašený a opuštěný oheň, který si někdo rozdělal ve svém tábořišti.

 

Klíčová slova: USA

 

Publikováno: 08.06.2011
Aktualizováno: 08.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Arizonu sužují ničivé lesní požáry, v akci je 2500 hasičů

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist