Brazílii děsí droga Oxi, silnější a levnější než crack

Na území Brazílie se poslední dobou stále více šíří nebezpečná a návyková droga nazývaná Oxi. Odborníci se obávají, že jihoamerickou zemi by mohla postihnout podobná krize jako před deseti lety, kdy ulice zaplavil crack. Halucinogenní droga Oxi, jejíž název znamená ve volném překladu “rez“, je prý dvakrát silnější než crack, ale pořídit se dá za zlomek jeho ceny.

 

Oxi se skládá ze základní kokainové pasty, petroleje, benzinu a dalších přísad. Její výroba nevyžaduje žádné odborné znalosti a navíc je mnohem snazší než u kokainu nebo jeho derivátu cracku. Vysoce návyková droga se po vysušení kouří v dýmce.

 

Náklady na výrobu této drogy jsou navíc oproti nákladům na výrobu cracku mnohem levnější. Pro uživatele je také mnohem dostupnější, jelikož jeden odštěpek Oxi se dá pořídit za pětinu ceny cracku, v přepočtu za jedno euro. Crack je levnější varianta kokainu, která se ale na rozdíl od kokainu nešňupe, ale kouří.

 

“Oxi je stejně návyková jako crack, ale mnohem více ničí tělo. Její uživatelé společně s kokainem vdechují do plic benzin, vápno a kyselinu sýrovou. Mnoho narkomanů zemře do šesti měsíců,“ popisuje účinek drogy toxikolog ze Sao Paula Anthony Wong.

 

Poprvé se Oxi v Brazílii objevila již v roce 2004 na území brazilského státu Acre a následně se velmi rychle rozšířila především mezi chudými dětmi do dalších částí Brazílie.

 

V Brazílii žije přibližně 600 tisíc narkomanů a odborníci se obávají, co rozmach Oxi mezi nimi způsobí. Oxi se již začíná objevovat také v ulicích měst Rio de Janeiro, Sao Paulo a Brasilia.

 

Klíčová slova: Brazílie

 

Publikováno: 01.06.2011
Aktualizováno: 01.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Brazílii děsí droga Oxi, silnější a levnější než crack

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist