Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Česká republika zaznamenala velký úspěch při vyhlašování Světového indexu míru (Global Peace Index) pro rok 2016. Organizace Institute for Economics and Peace, která index již desátý rok vydává, ji označila za šestou nejbezpečnější zemi na světě. V konkurenci 163 nezávislých států porazila i tradičně neutrální země, jako je Švýcarsko či Švédsko. Jedná se o vůbec nejlepší umístění v historii.

Je to skvělá zpráva pro příjezdový cestovní ruch. Pocit bezpečí je základním kritériem pro každého běžného cestovatele a jeho rodinu. Naše republika má co nabídnout a tento důležitý atribut v rozhodování zahraničních turistů o tom, kterou zemi navštíví, hraje důležitou roli,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Světový index míru každoročně nabízí komplexní pohled na posouzení jednotlivých zemí planety z hlediska jejich mírumilovnosti, což je především v současné době jedno z primárních kritérií při výběru destinace v cestovním ruchu. Index posuzuje celkem 23 kritérií, která definují vnitřní i vnější mírové podmínky a také celkovou bezpečnost země. Vědci zkoumají faktory, jako je například úroveň násilí a kriminality v zemi, teroristickou aktivitu, pravděpodobnost násilných demonstrací, politickou stabilitu, počet policistů, velikost armády, armádní výdaje, mezinárodní i vnitrostátní konflikty, atp.

Česká republika v prestižním hodnocení porazila téměř všechny své sousedy. Německo se umístilo na 16. místě, Polsko na 22. a Slovensko obsadilo až 24. pozici. Jediné Rakousko se umístilo před ČR, zaujímá třetí místo. Vůbec nejbezpečněji je od roku 2008 na Islandu.

Evropa byla tradičně vyhlášena nejmírumilovnějším kontinentem světa. Zájem turistů o tuto destinaci může zvýšit fakt, že sedm z deseti nejbezpečnějších zemí světa se nachází právě zde. Návštěvníci preferující bezpečí by měli v rámci své dovolené směřovat především do střední Evropy. V TOP 20 státech se dle GPI totiž umístilo všech osm států ze srdce starého kontinentu.

Skvělý výsledek České republiky určitě ocení zejména turisté ze zemí s největším potenciálem pro český incomingový turismus, jako jsou Čína a Jižní Korea. Pro obyvatele těchto států je právě bezpečnostní situace nejdůležitějším kritériem pro výběr dovolenkové destinace,“ dodala k výsledku GPI ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

Praha, nejčastější cíl návštěvníků, se pak kromě památek pyšní dle údajů Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy i příjezdem záchranné služby do osmi minut, což je čtvrtina evropského průměru. Úctyhodná je i míra ochoty Pražanů poskytnout laickou první pomoc v případě srdečního selhání. Unikátních 81 % pacientů bylo v roce 2015 resuscitováno svědky události dle instrukcí operátora ZZS. Motivací k návštěvě  ČR může být i bezkonkurenčně nejnižší cenový index potravin mezi 10 nejmírumilovnějšími státy světa. Pevně věříme, že Česká republika, jako země s i s například nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU, bude svou pozici ve světovém cestovním ruchu  nadále upevňovat.

zdroj: czechtourism.cz

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 30.06.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist