Cestovky kvůli drahé ropě zdražují zájezdy

Letiště Václava Havla, startující letadlo

Letiště Václava Havla, startující letadlo

Letecké zájezdy budou zdražovat. Podle informací viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury více jak polovina cestovních kanceláří na našem trhu zdražuje své zájezdy kvůli následkům libyjské krize. Na počátku letošního roku se kvůli krizi v Egyptě, Tunisku a dalších arabských zemích zvýšil palivový příplatek, který účtují letecké společnosti cestovním kancelářím, přibližně o 100 Kč na osobu. Drtivá většina českých cestovních kanceláří však dokázala tuto změnu absorbovat a své zájezdy nezdražila. V současnosti již letecké společnosti účtují cestovním kancelářím palivový příplatek přibližně 400 Kč na osobu, takže se zvýšení cen již pravděpodobně nevyhneme.

„Tak velkou částku již mnoho cestovních kanceláří není schopno absorbovat v ceně leteckého zájezdu a přistoupilo tak ke zvýšení ceny leteckého zájezdu v průměru o 400-450 Kč. Pakliže bude trend drahé ropy nadále pokračovat, budou nuceni na základě přeúčtování od leteckých společností přistoupit ke zdražení i další cestovní kanceláře,“ dodává Okamura.

Zdražení leteckých zájezdů kvůli drahé ropě však nemusí nutně znamenat meziroční nárust ceny zájezdů. Například do Egypta jsou nyní kvůli uplynulé politické krizi ke koupi zájezdy za rekordně nízkou cenu již od 8 tisíc korun na osobu, jelikož se egyptští hoteliéři snaží znovu nastartovat zájem turistů, takže i po započtení palivového příplatku stále zájezd do Egypta nevychází dráž než vloni.

Podle statistik AČCKA Češi absolvují ročně přibližně 4,5 milionu zahraničních dovolených, z toho je plná třetina letecky. Cestovní kanceláře vloni prodaly přes 2 200 000 zájezdů, což znamená, že Češi absolvují přibližně polovinu svých zahraničních dovolených přes cestovní kanceláře. Nejpopulárnější českou leteckou dovolenkovou destinací je Řecko, následuje Egypt, Španělsko, Bulharsko, Turecko a Tunisko. Létá se však také do jižní Itálie nebo do Chorvatska a Černé hory.

Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Klíčová slova: Řecko, Egypt, Španělsko, Bulharsko, Turecko, Itálie, Chorvatsko

 

Publikováno: 13.04.2011
Aktualizováno: 13.04.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Cestovky kvůli drahé ropě zdražují zájezdy

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist