Čína otevřela nejdelší most přes vodu na světě

V Číně byl dnes slavnostně otevřen most přes záliv Ťiao-čou, který se tak stal nejdelším mostem přes vodu na světě. Mostní veledílo se nachází v provincii Šan-tung a jeho délka je 42,5 kilometrů.

 

Most má impozantní mimoúrovňové odbočky a spojuje město Ťiao-čau s okrskem Qingdao. Most pomůže cestujícím zkrátit cestu mezi oběma městy o 30 kilometrů, čímž jim ušetří minimálně 20 minut času.

 

Most je tříproudový, jeho délka je 42,5 kilometrů a šířka je 35 metrů. Na jeho stavbu bylo použito 450 tisíc tun oceli a 2,3 milionu kubíků betonu. Stavba stála přibližně 5,5 miliard liber (asi 148 miliard korun) a jeho životnost je odhadována na 100 let.

 

Podle propočtů inženýrů by měl most přežít zemětřesení o síle 8 Richtera a také řádění tajfunu.

 

Až do dnešního dne byl nejdelším silničním mostem přes vodu na světě – Lake Pontchartrain Causeway v americké Louisianě s délkou 38,35 kilometrů.

 

Toto ale nebyl poslední triumf Číny v žebříčku světových mostů. Dnes byl totiž zahájen provoz také na železniční trati mezi Pekingem a Šanghají a tím pádem se na této trati otevřely dva nejdelší mosty na naší planetě. Jedničkou mezi světovými mosty se tak stává Velký most spojující Tan-jang a Kchun-šan, který je dlouhý téměř 165 kilometrů. Na druhou příčku světových mostů se dnes zapsal Tiencinský velký most s délkou 114 kilometrů.

 

Klíčová slova: Čína

 

Publikováno: 30.06.2011
Aktualizováno: 01.07.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Čína otevřela nejdelší most přes vodu na světě

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist