Delta zavedla příplatek na letenky kvůli emisním povolenkám

Boeing 767-300 společnosti Delta Air Lines

Boeing 767-300 společnosti Delta Air Lines

Americký dopravce Delta Air Lines zavedl příplatek ve výši tří dolarů (60 korun) na letenky z USA do Evropy a naopak. Agentura Reuters uvádí, že se aerolinie k tomuto kroku rozhodly ve snaze vyrovnat náklady spojené se vstupem do evropského systému emisních povolenek. Nařízení Evropské unie vyžaduje účast v systému emisních povolenek od všech leteckých společností využívajících evropská letiště. Toto nařízení platí od 1. ledna 2012.

 

Do roku 2020 mají letečtí dopravci dostávat 85 procent emisních povolenek zdarma a nakupovat jen 15 procent. Americká skupina Airlines for America odhaduje, že systém evropských emisních povolenek může stát letecké společnosti z USA od letošního roku do roku 2020 přibližně 3,1 miliardy dolarů (62 miliard korun).

 

Delta Air Lines vybírá příplatek od pondělí a je první velkou společností ze Spojených států, která v souvislosti s emisními povolenkami zavedla příplatek.

 

Zda se ke stejnému opatření rozhodnou i další američtí dopravci zatím není jasné. Američtí letečtí experti se ale domnívají, že pokud Delta začne kvůli nové přirážce ztrácet cestující, tak ji s největší pravděpodobností zruší.

 

Evropská unie zavedla systém emisních povolenek pro letecké dopravce ve snaze snížit emise oxidu uhličitého, který je podle některých vědců důvodem globálního oteplování.

 

Tento systém ale horečně kritizuje většina aerolinek z USA, Číny a Indie, podle kterých má systém více než životnímu prostředí pomoci zadluženým evropským státům.

 

Klíčová slova: USA, Delta Air Lines

 

Publikováno: 04.01.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Delta zavedla příplatek na letenky kvůli emisním povolenkám

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist