Do obchodů v ČR se dostalo 120 kusů rizikových bio okurek

Salátové bio okurky ze Španělska, které jsou s největší pravděpodobností zdrojem nebezpečné střevní infekce, byly dovezeny také do České republiky. Nejméně 120 kusů těchto okurek bylo expedováno do středočeských obchodů a může být v prodeji.

 

S touto informací přišel Michal Spáčil ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Inspekce se informaci dozvěděla včera večer ze systému rychlého varování Evropské unie.

 

Španělské bio okurky, které mohou být kontaminované bakterií Escherichia coli způsobující průjmové onemocnění, které v nejhorší případech může skončit i smrtí, byly dovezeny z Německa do skladu firmy Country Life na Berounsku. Inspektoři se dnes ráno vydali na kontrolu přímo do firmy.

 

“Ze 120 kusů rizikové šarže je celé množství v obchodech, část přímo v prodejnách firmy Country Life, další šly do jiných obchodů. Zjišťujeme, kam přesně byly dodány a zda se prodaly,“ uvedl mluvčí inspekce Spáčil.

 

Podle šetření inspekce bylo 77 kusů okurek z této zásilky expedováno mimo prodejny Country Life a skončily u odběratelů po celé ČR. “Všechny tyto odběratele jsme identifikovali a všechny jsme informovali o situaci,“ dodal Spáčil.

 

Zbylých 43 potencionálně nebezpečných okurek skončilo na pultech v prodejnách Country Life. Podle Spáčila se neprodaly všechny a některé se z prodejen stahují ještě v těchto hodinách.

 

Inspekce zdůrazňuje, že se podezření z kontaminace nebezpečnou bakterií týká pouze bio salátových okurek a není žádný náznak, že by se kontaminace týkala i běžných okurek.

 

Mezitím se zákeřná střevní infekce dále šíří Evropou. V Německu vzrostl počet obětí na deset. Prokazatelně infikovaných osob je už více jak tisíc. Krvácivé průjmy byly zaznamenány u lidí ve Velké Británii, Dánsku, Švédsku a Nizozemsku.

 

Odborníci navíc předpokládají, že současná epidemie ještě nedosáhla svého vrcholu. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu označilo současnou epidemii za jednu z největších svého druhu na světě a v Německu vůbec za nejhorší v dějinách.

 

Klíčová slova: Česká republika, Španělsko, Německo

 

Publikováno: 29.05.2011
Aktualizováno: 29.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Do obchodů v ČR se dostalo 120 kusů rizikových bio okurek

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist