Dva horolezci jsou již pět dní uvězněni na Mont Blancu

Dva francouzští horolezci, muž a žena, jsou již pět dní uvězněni na italské straně nejvyšší evropské hory Mont Blanc. Vinu na tom má nepříznivé počasí, silné vánice a hustá mlha znemožňuje záchranářům jejich vyzvednutí. všechny pokusy o jejich záchranu byly zatím neúspěšné.

 

Horolezecký pár se s italskou horskou záchrannou službou spojil mobilem naposledy minulý týden v pátek a oznámili jim, že si do zledovatělého sněhu vyhloubili díru, ve které se ukryli. Po předání této informace se jim ale vybila baterie u mobilního telefonu, a tak není jasné, zda jsou ještě stále naživu.

 

Oba horolezci zůstali uvězněni ve čtvrtek večer asi 150 metrů pod vrcholem Walker v hřebenu Grandes Jorasses. Horolezci uvízli v nadmořské výšce 4 208 metrů, kde se noční teploty pohybují okolo 25 stupňů pod nulou.

 

O jejich záchranu se pokusili francouzští i italští záchranáři, ale neúspěšně. Francouzi poslali na jejich záchranu vrtulník, který ale kvůli husté mlze musel pátrání předčasně ukončit. Jejich italští kolegové se za horolezci vydali výstupem po svých, ale kvůli silnému větru a husté mlze se dostali jen do nadmořské výšky 3 500 metrů.

 

Uvízlými horolezci jsou sedmačtyřicetiletý horský vůdce Olivier Sourzac a jeho čtyřiačtyřicetiletá klientka z Paříže. Oba dva jsou podle dostupných informací velmi zkušení alpinisti.

 

„Když si vykopali díru ve sněhu a dokážou v ní udržet teplotu kolem nuly, tak v ní můžou několik dní přežít,“ neztrácí naději bratr uvízlého horského vůdce, který věří, že se díky bratrovým zkušenostem oba zachrání.

 

Klíčová slova: Itálie, Francie

Poloha

Souřadnice: 45°49′57″ SŠ, 6°51′52″ VD

Dva horolezci jsou již pět dní uvězněni na Mont Blancu - poloha na mapě
 

Publikováno: 08.11.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Dva horolezci jsou již pět dní uvězněni na Mont Blancu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist