Egypt se po masakru na fotbale zahalí do třídenního smutku

Po včerejším masakru na fotbalovém stadionu v egyptském městě Port Saíd, kdy při hromadné rvačce fanoušků zemřelo 79 lidí a dalších 248 lidí bylo zraněno vyhlásila dnes egyptská Nejvyšší vojenská rada, která v zemi vládne od svržení bývalého prezidenta Mubaraka tři dny smutku. Stovky lidí dnes demonstrují na hlavním náměstí Tahrír v Káhiře proti policii, která podle nich na stadionu adekvátně nezasáhla.

 

Tato největší tragédie v historii egyptského fotbalu se odehrála ve středu po skončení zápasu mezi domácím týmem al-Masrí a hostujícím týmem al-Ahlí (Káhira), který patří k nejlepším a nejúspěšnějším fotbalovým klubům v Africe. Domácím se podařilo svého papírově silnějšího soupeře porazit 3:1.

 

Po konečném hvizdu od začátku vyhroceného utkání vběhly tisíce fanoušků domácího týmu na hrací plochu, aby s hráči svého týmu oslavili překvapivé a vydřené vítězství. Fanoušky poražených hostů to ještě více rozzuřilo a vběhly také na hrací plochu, kde začal hromadná řež mezi oběma tábory fanoušků. Hráče obou klubů zachránily přivolané vrtulníky.

 

Podle výpovědi fanoušků a také činitelů klubu al-Ahlí policie krvavému masakru pouze přihlížela a neudělala vůbec nic proto, aby této tragédii zabránila.

 

Ultras klubu al-Ahlí patří k nejagresivnějším v Egyptě. Jsou rozděleny do dvou skupin – Ultras Ahlawy a Ultras Devils. První skupina má svou základnu v egyptské metropoli Káhiře a druhá skupina sídlí v Alexandrii.

 

Klíčová slova: Egypt, Káhira

 

Publikováno: 02.02.2012
Aktualizováno: 02.02.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Egypt se po masakru na fotbale zahalí do třídenního smutku

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist