EU vydala Black list leteckých společností

Evropská unie aktualizovala Black list leteckých společností, které mají zákaz působit na jejím území. Za nebezpečné je nyní prohlášeno 269 leteckých společností na světě, které stále létají na pravidelných dopravních linkách. Seznam nejčastěji obsahuje letecké společnosti z Afriky, bývalých zemí Sovětského svazu a jihovýchodní Asie. Létat v EU bylo nově zakázáno všem leteckým dopravcům, kteří získali oprávnění v Mosambiku, a rovněž dvěma konkrétním letadlům společnosti Air Madagascar, neboť u nich byly zjištěny závažné bezpečnostní nedostatky, které si vyžádaly přijetí rozhodného opatření. Na seznam byly také zařazeny nové letecké společnosti, které vznikly v Demokratické republice Kongo, protože zákaz provozu se vztahuje na všechny letecké dopravce z této země vzhledem k tomu, že její příslušné orgány nejsou zatím schopny vykonávat dohled nad leteckou bezpečností.  

Černá listina leteckých přepravců obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standarty zemí EU a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie. Tyto letecké společnosti mají zákaz působení na území EU, avšak kdekoliv jinde ve světě se s nimi můžeme setkat. Černou listinu (Black list) vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash Air z roku 2004, kdy všech 148 francouzských turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie.

„Z nařízení EU vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující  rozhodl necestovat původně objednaným letem. Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout,“ říká Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.  

Aktualizovaný seznam EU obsahuje 269 leteckých společností z 21 států, pro něž platí plně zákaz činnosti v Evropské unii. Jde o tyto země: Afghánistán, Angola, Benin, Konžská republika, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Rovníková Guinea, Gabon (s výjimkou tří dopravců, kteří provozují leteckou dopravu s určitými omezeními a za určitých podmínek), Indonésie (s výjimkou šesti dopravců), Kazachstán (s výjimkou jednoho dopravce, který provozuje leteckou dopravu s určitými omezeními a za určitých podmínek), Kyrgyzská republika, Libérie, Mauretánie, Mosambik, Filipíny, Sierra Leone, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Súdán, Svazijsko a Zambie.

Kromě toho je na seznamu uvedeno deset leteckých dopravců, kteří mohou provozovat leteckou dopravu v EU jen s přísným omezením a za určitých podmínek: již dříve uvedená společnost Air Astana z Kazachstánu, Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, Airlift International z Ghany, Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines a SN2AG z Gabonu, Iran Air, TAAG Angolan Airlines a Air Madagascar s oprávněním z Madagaskaru.

Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Klíčová slova: Madagaskar, Egypt, Kazachstán, Filipíny, Mosambik, Kongo, Súdán, Indonésie, Mauretánie

 

Publikováno: 21.04.2011
Aktualizováno: 21.04.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: EU vydala Black list leteckých společností

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist