Hrad Přimda je poprvé zpřístupněn pro veřejnost s průvodcem

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni poprvé v historii zpřístupní pro veřejnost hrad Přimdu (Plzeňský kraj, Tachovsko) s průvodcovským servisem. Slavnostní zpřístupnění areálu zříceniny hradu Přimda pro veřejnost se uskutečnilo v prostoru bývalého hradního nádvoří před hradní věží minulý týden v pátek. Pro veřejnost je hrad otevřen od 23. června do 30. září 2012. Otevřeno je od úterý do neděle v čase od 10 do 16 hodin. Poslední prohlídka začíná vždy v 15:30.

 
Hrad Přimda patří k našim nejvýznamnějším památkám. O tom svědčí i fakt, že byl před 50 lety (30.3.1962) vládou ČSR prohlášen například spolu s hradem Karlštejnem, Vyšehradem, Národním divadlem či korunovačními klenoty za národní kulturní památku, a to hned v první vlně prohlašování této kategorie památek. Hrad Přimda patří k nejstarším (románským) hradům na našem území a je považován za jednu z nejvýznamnějších památek hradní architektury. Přimdský hrad byl založen nejpozději ve 20. letech 12. století.

 

V roce 2012 se podařilo dokončit dlouholetou obnovu této památky a logickým vyústěním tohoto procesu i s ohledem na zmíněné aktuální výročí bylo zpřístupnění tohoto objektu s průvodci. Toto zpřístupnění je určitě významné i pro celý region, protože Přimda tvoří významnou dominantu zejména Tachovska.

 

Poslední památková obnova hradu byla zahájena v roce 2001 a trvala do roku 2010

 

Hrad Přimda byl v minulosti opravován po svém prohlášení za národní kulturní památku od konce 60. let 20. století do roku 1977, tyto opravy však tehdy nebyly dokončeny. Poslední památková obnova byla zahájena v roce 2001 a trvala do roku 2010. Jednalo se o statické zajištění havarijních míst objektu. Obnovu prováděla firma Pegisan podle projektů Ing. Jiřího Rineše a Ing. arch. Jana Čepeláka. Tyto práce si vyžádaly částku 6 572 949 Kč.

 

Na obnovu navázala v roce 2011 příprava zpřístupnění objektu veřejnosti, plánovaného na rok 2012. Tento projekt zahrnoval vytvoření přístupového schodiště do donjonu, ohrazení a realizaci provozního objektu, který bude sloužit jako provozní zázemí pro tyto účely: průvodcovskou činnost, prodej vstupného a upomínkových předmětů či tematických brožur, propagaci a podávání informací o objektu turistům. Tato etapa přišla na 398 550 Kč.

 

V čase svého kulatého výročí prohlášení za národní kulturní památku se hrad Přimda dočkal i důstojné prezentace a zpřístupnění veřejnosti se zajištěním průvodcovského servisu.

 

Zdroj: npu.cz

 

Klíčová slova: Česká republika, Plzeň

 

 

Publikováno: 26.06.2012
Aktualizováno: 26.06.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Hrad Přimda je poprvé zpřístupněn pro veřejnost s průvodcem

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist