Hradozámecká noc bude letos rekordní

Hradozámecká noc na zámku Kratochvíle

Hradozámecká noc na zámku Kratochvíle

Rekordních 96 památek se zapojí již tuto sobotu, 27. srpna, do Hradozámecké noci, již sedmého ročníku velkolepé oslavy památek a léta. Jejím centrem bude hrad Karlštejn, který si celý rok připomíná letošní slavné výročí – 700 let od narození císaře a českého krále Karla IV., který byl také zakladatelem hradu. Hradozámecká noc zde vyvrcholí prvním ohňostrojem v karlštejnských dějinách. Zajímavý program však chystají i další hrady, zámky i jiné památky po celé republice.

Letošní sedmý ročník Hradozámecké noci bude v celé historii této akce programově nejbohatší – k šedesáti památkovým objektům spravovaným Národním památkovým ústavem (NPÚ) se i letos připojuje řada památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi – mezi nimi hrady Český Šternberk a Valdštejn nebo zámky Stránov a Častolovice. Hradozámecká noc však oživí i moderní brněnské vily, kostel sv. Víta v Zahrádce nebo klášter v Broumově.

Některé z šedesáti památek ve správě Národního památkového ústavu, které se k Hradozámecké noci letos připojují, se této akce letos účastní poprvé; patří k nim hrad Bezděz (který připravuje rytířské klání na počest Karla IV., ale také varuje, že …na Bezdězu straší!), výstavný zámek Hluboká nad Vltavou (kde připomenou oblíbenou zábavu aristokracie, tanec), „neobjevený“ zámek Stekník (kde možná návštěvníci zahlédnou zakletého mnicha, doprovázeného velkým černým psem), i zámek Zákupy (na němž uctí předposledního majitele zámku, císaře Františka Josefa I., tanci oblíbenými od renesance po 19. století).

Na řadě památek bude v sobotu možné potkat reportéry Českého rozhlasu – během odpoledne, večera a noci poreferují o bohatém programu v sérii reportáží; odpoledne se mohou stát svědky – a možná i účastníky – živých rozhlasových vstupů návštěvníci zámků Valtice, Uherčice a hradu Křivoklát, večer zámků Bučovice, Náměšť nad Oslavou a Mníšek pod Brdy, v noci budou reportéři na zámcích Hořovice a Telč. V průběhu celého odpoledne, večera i noci budou navíc vysílány reportáže z hradu Karlštejn, centra Hradozámecké noci.

Hrad Karlštejn připravil na letošní Hradozámeckou noc několik jedinečných akcí. Program zde začne ve 20 hodin, již od půl osmé však budou moci návštěvníci na hrad přicházet a – poprvé v novodobé historii – jím procházet bez průvodce. Na nádvoří, přístupném bezplatně, budou celý večer pod dohledem samotného Karla IV. vystupovat hudební skupina Krless a fakírská show In flamenus. Pavel Vítek uvede svým zpěvem promítání filmového muzikálu Noc na Karlštejně, které se protáhne přes půlnoc, do neděle. A poprvé v historii budou zdi hradu svědky slavnostního ohňostroje.

zdroj: npu.cz

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 25.08.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Hradozámecká noc bude letos rekordní

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist