Indický Gudžarát chce postavit nejvyšší sochu na světě

V indickém státu Gudžarát by měla být postavena nejvyšší socha na světě. Pomník bojovníka za nezávislost Indie Sardára Patéla by měl vyrůst do výšky 182 metrů, což je bez čtyř metrů dvojnásobek výšky Sochy svobody v New Yorku.

 

Gudžarát již nechal otisknout inzerát na celou stránku posledního vydání listu The Economist, čímž chce do tohoto megalomanského projektu přilákat investory. Předpokládané náklady na stavbu tohoto obřího díla jsou 266 milionů dolarů (asi 4,5 miliardy korun). Potencionální zájemci se mohou přihlásit do 11. července letošního roku.

 

Podle plánu by měl být pomník odhalen v roce 2013. Pokud by se tomu tak opravdu stalo, tak by o 54 metrů překonal současnou nejvyšší sochu světa – čínského Buddhu v čínském městě Lu-šan.

 

Duchovním otcem projektu je první ministr Gudžarátu Naréndr Módi. Podle jeho slov se socha bude jmenovat – Socha jednoty a pro obyvatele Indie bude zdrojem inspirace.

 

Obří projekt si už našel ale i řadu odpůrců. “Pokud chce pan Módi uctít Sardára Patéla, měl by tyto peníze věnovat na pozdvižení životní úrovně lidí, kteří žijí pod úrovní chudoby, a na zlepšení infrastruktury,“ vytýká šéf humanitární organizace Parjávan Mitra Mahéš Pandíja.

 

Klíčová slova: Indie, New York

 

Publikováno: 20.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Indický Gudžarát chce postavit nejvyšší sochu na světě

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist