Itálie má problémy s přílivem imigrantů ze severní Afriky

Italské přístavy v posledních dnech zahlcují uprchlíci z oblastí v severní Africe. Na ostrově Lampedusa se například v noci ze soboty na neděli vylodilo více jak tisíc uprchlíků z Tuniska. Podle zpravodajské agentury AFP se Itálie rozhodla kvůli masovému přílivu imigrantů ze severní Afriky vyhlásit stav humanitární tísně. Během něho budou v zemi zaváděna okamžitá opatření, díky kterým bude uprchlíkům poskytnuta finanční pomoc. Zvýšená pozornost bude rovněž věnována italským regionům, které imigranti náhle zaplavili.

Přestože italské úřady vyslaly několik letadel a trajektů, aby uprchlíky převezly na Sicílii a jiná místa na pevnině, na ostrově Lampedusa stále zůstává více než 2000 imigrantů. Italská uprchlická centra, kam se imigranti po absolvování zdravotních prohlídek mají přesunout, však již praskají ve švech, takže několik set uprchlíků musí v přístavech přespávat pod širým nebem. Většina z nich připlula do Evropy na malých rybářských loďkách.

Italský ministr vnitra Roberto Maroni už v lednu varoval před vlnou uprchlíků z Tuniska, které sužují násilné nepokoje. Zdůrazňoval, že mezi nimi mohou být i islamističtí teroristé. Italská vláda v tomto týdnu požádala Evropskou unii o pomoc při řešení této situace. "Žádáme okamžité rozmístění jednotek mise Frontex na tuniské pobřeží," uvedli ve společném prohlášení Maroni a italský ministr zahraničí Franco Frattini.

Klíčová slova: Itálie, Tunisko, Egypt, Sicílie

 

Publikováno: 13.02.2011
Aktualizováno: 13.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Itálie má problémy s přílivem imigrantů ze severní Afriky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist