Japonsko zasáhla ničivá přírodní katasrofa

Pohled na noční Tokio

Pohled na noční Tokio

Pobřeží Japonska zasáhla vlna tsunami, která následovala po silném zemětřesení, jehož síla podle seismologů dosáhla až na 8,9 Richterovy stupnice. Některé části města Sendai, které leží na severovýchodě ostrova Honšú, zdevastovala obří desetimetrová vlna. Příchod ničivé vlny se očekává i v dalších tichomořských oblastech. Ohroženy by mohly být části Filipín, Mariánské ostrovy, Tchaj-wan, Maršalovy ostrovy a Indonésie. Japonská televize NHK odvysílala záběry, jak silná vlna a bahno unáší budovy a sutiny napříč dlouhým pásem pobřežní zemědělské oblasti. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v blízkosti severovýchodního pobřeží Honšú, zhruba 180 kilometrů od Sendai v hloubce 24 kilometrů pod mořským dnem. Po prvním nejsilnějším otřesu následovalo ještě několik slabších. Ostrov Honšú hlásí po katastrofě mnoho mrtvých i zraněných. Zranění lidé jsou prý i v Tokiu, kde se po zemětřesení zvedl nad jednou z administrativních budov v hrozivý oblak kouře.

Další komplikace nastala na severozápadě Japonska, kde po zemětřesení začala hořet jaderná elektrárna Onagawa. Zatím se neví, zda hrozí nebezpečí radioaktivního úniku. Japonská vláda se však rozhodla vyhlásit nouzový stav v oblasti jaderné energetiky. Ten se podle zvyklostí vyhlašuje v případě, že jsou potvrzeny úniky radiace, nebo pokud nefunguje chladicí systém reaktoru některé z elektráren.

Klíčová slova: Japonsko, Tokio, Honšú

 

Publikováno: 11.03.2011
Aktualizováno: 11.03.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Japonsko zasáhla ničivá přírodní katasrofa

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist