Letecký útok sil koalice OSN na Libyi je otázkou minut

Už za pár hodin odstartují podle Francouzů bojové stíhačky Francie a Velké Británie do Libye. Rada bezpečnosti OSN včera večer krátce před půlnocí posvětila vojenské údery na jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

 

Z patnácti členů Rady bezpečnosti bylo pro vojenské akce deset z nich a proti nikdo. Pět členů včetně Ruska a Číny se hlasování zdrželo bez využití svého práva veta. Německo, které se také zdrželo hlasování dnes dopoledne oznámilo, že své vojáky do Libye nepošle.

 

Armáda libyjského diktátora už od včerejší noci stále intenzivněji bombarduje jedno z posledních bašt rebelů na západě země – město Misráta. Urputné boje zuří také ve městech Nalut a Zintán.

 

Libye krátce před dnešní 11 hodinou uzavřela svůj vzdušný prostor, který až do odvolání zakazuje vstup všem letadlům do libyjského vzdušného prostoru.

 

Poslední zprávy hovoří o tom, že koaliční nálety Británie, Francie, Spojených států jsou opravdu otázkou několika desítek minut, maximálně hodin. Do této akce se má zapojit také Dánsko, Norsko a Katar.

 

Británie nasadí do bojů stíhačky Tornado a Typhoon, tankovací letadla a průzkumné stroje. Kanada slíbila vyslání šesti stíhaček CF-18 Hornet a Itálie poskytne koaličním silám sicilskou leteckou základnu Sigonella.

 

Česko s rezolucí OSN souhlasí, ale vojenských operací v Libyi se podle vyjádření premiéra Petra Nečase nezúčastní.

 

13:48 - Libyjský ministr zahraničních věcí Músa Kúsa vyhlásil okamžité příměří v zemi a zastavení všech vojenských operací. Libyjská vláda bude chránit civilisty v souladu s rozhodnutím Rady bezpečnosti. Francie zůstává po tomto prohlášení obezřetná a její hrozba útoku na Libyi se nezměnila.

 

Klíčová slova: Libye, Velká Británie, Francie, USA

 

Publikováno: 18.03.2011
Aktualizováno: 02.09.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Letecký útok sil koalice OSN na Libyi je otázkou minut

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist