Letiště Václava Havla zdraží od jara letištní poplatky

Letiště Václava Havla, startující letadlo

Letiště Václava Havla, startující letadlo

Letiště Praha projednalo v souladu s platnou legislativou nový letištní ceník platný od letní letové sezony 2014 s leteckými společnostmi a se zástupci Ministerstva dopravy ČR. Od 30. 3. 2014 tak dojde ke změně jediného poplatku – letištní taxy, v případě odletu z Prahy bude navýšena o 18 Kč, v případě přestupu pak o 7 Kč. Tato částka je shodná s nárůstem inflace za rok 2012 o 3,3 %, a z jejího výnosu budou částečně hrazeny i náklady na nová bezpečnostní opatření.

"Letiště Praha, provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, přistoupilo ke změně jediného letištního poplatku, a to sazby letištního taxy. Výši jsme stanovili na základě vývoje inflace v roce 2012 a s ohledem na připravovanou implementaci bezpečnostních opatření, která budou muset být v návaznosti na rozhodnutí EU nově realizována od příštího roku,” uvedl Jozef Sinčák, člen představenstva a výkonný ředitel pro Obchod a korporátní služby Letiště Praha. Odletová taxa bude od konce března 2014, tedy od letního letového řádu, činit 583 Kč a transferová taxa 212 Kč. Tato změna bude automaticky zahrnuta do ceny letenky, kterou si cestující bude kupovat na termín, počínaje 30. březnem 2014. Ostatní kategorie poplatků z letecké činnosti, účtované leteckým dopravcům, jsou zachovány na stejné úrovni.

I po změně zůstanou letištní poplatky na Letišti Václava Havla Praha nižší než na srovnatelných konkurenčních letištích jako je Vídeň, Mnichov nebo Budapešť. Souhrn všech letištních poplatků, včetně odletové taxy, na jednoho odlétajícího lokálního cestujícího letadlem typu Airbus 320 činí v Praze při současném směnném kurzu 30,80 EUR. Ve Vídni je to aktuálně 38,50 EUR, v Mnichově 39,50 EUR a v Budapešti 36 EUR.

Letištní poplatky vyjadřují náklady, které má společnost Letiště Praha s budováním, rozvojem a provozem veškeré infrastruktury, bezpečnostními opatřeními, ostrahou, úpravami, údržbou, úklidem i platbami za energie. Letištní poplatky jsou vždy konzultovány s Ministerstvem dopravy ČR, které posuzuje, zda nejsou diskriminační a naopak, zda jsou v souladu s českou legislativou.

Zdroj: prg.aero

Klíčová slova: Česká republika, Praha, Vídeň, Mnichov, Budapešť

 

Publikováno: 13.09.2013
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Letiště Václava Havla zdraží od jara letištní poplatky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist