Lidem z Lampedusy dochází s imigranty trpělivost

Italský ostrov Lampedusa se v posledních měsících stal cílem afrických uprchlíků, kteří sem utíkají před neustávajícími boji v Libyi. Každý den sem na lodích připlouvají stovky nových utečenců, od ledna jich na tento ostrov nedaleko Sicílie připlulo více jak 20 tisíc.

 

Jen během posledních 24 hodin dorazilo na Lampedusu přibližně dva tisíce nových uprchlíků. Tento malý ostrůvek s rozlohou 20 čtverečních kilometrů přitom za normálních okolností obývá okolo pěti tisíc lidí.

 

Místním obyvatelům, kteří jsou jinak velmi vlídní a pohostinní už ale dochází s imigranty trpělivost. Uprchlický tábor na ostrově má totiž kapacitu pouhých 850 lidí a tím pádem se zbylé tisíce uprchlíků volně pohybují po ostrově. Italská vláda se snaží transportovat běžence do záchytných středisek v regionu, ale kvůli jejich enormnímu přílivu se jí to moc nedaří.

 

Podle místních obyvatel je situace na ostrově již neúnosná. Od přístavu je po celém ostrově cítit nesnesitelný zápach a jeden z kopců se proměnil na obří veřejný záchod. Na jindy velice poklidném ostrově se v poslední době rozmáhají také krádeže a útoky imigrantů na místní občany. Několik žen se včera přivázalo k nábřeží, aby tak zabránily zakotvení dalších lodí s uprchlíky.

 

Giuseppe Carusso, zvláštní komisař pro naléhavé humanitární případy včera slíbil lampeduským obyvatelům, že během zítřka bude vypraveno celkem šest lodí, které odvezou přistěhovalce mimo ostrov do jiných uprchlických středisek.

 

Klíčová slova: Itálie, Lampedusa

 

Publikováno: 29.03.2011
Aktualizováno: 29.03.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Lidem z Lampedusy dochází s imigranty trpělivost

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist