Malévu došly peníze a po 66 letech provozu zastavil lety

Boeing 737-800 společnosti Malév

Boeing 737-800 společnosti Malév

Maďarský národní dopravce Malév dnes v 06:00 zastavil provoz a zrušil všechny své lety kvůli špatné finanční situaci. Letecká společnost je již v mimořádném režimu ochrany před věřiteli, začátkem tohoto týdne byl také jmenován konkurzní správce.

 

Malév provozoval pravidelnou linku z Prahy do Budapešti a zrušení letů dnes podle vyjádření mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí postihne přibližně stovku cestujících. Spojení Prahy s maďarskou metropolí bude ale i nadále zachováno, jelikož na této lince létají ČSA s frekvencí tří letů denně ve všední dny, dvou letů v sobotu a jednoho letu v neděli.

 

„Dodavatelé ztratili důvěru ve firmu a začali po ní požadovat platby předem. Vláda tak již nebyla schopna poskytovat firmě další peníze, což urychlilo odliv hotovosti v takové míře, že dnes stala situace aerolinek neudržitelná. Proto se představenstvo firmy rozhodlo okamžitě zastavit provoz, aby minimalizovalo ztráty,“ uvádí v prohlášení vedení Malévu.

 

Do velkých potíží se letecká společnost dostala po nedávném prohlášení Evropské komise, že musí vrátit finanční pomoc od státu, kterou obdržela od roku 2007 do roku 2010. Částka, kterou byl Malév nucen vrátit odpovídá podle agentury Reuters tržbám firmy za celý rok 2010.

 

Maďarský premiér Viktor Orbán ale stále věří, že se zemi podaří najít investora, který by byl ochoten do aerolinek investovat a Malév se tím zachrání.

 

Malév fungoval od roku 1946, byl členem aliance Oneworld, ve které jsou například American Airlines a British Airways. Z Budapešti létal do 50 destinací ve 34 zemích po celém světě a ve své flotile měl celkem 22 letadel. Na ročním obratu mezinárodního letiště Ference Liszta v Budapešti se podílel 40 procenty. Firma zaměstná asi 2500 lidí a k dnešnímu dni činí její dluh 60 miliard forintů (asi 5,1 miliardy korun).

 

Klíčová slova: Maďarsko, Malév, Budapešť, Praha, ČSA

 

Publikováno: 03.02.2012
Aktualizováno: 03.02.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Malévu došly peníze a po 66 letech provozu zastavil lety

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist