Město Christchurch na Novém Zélandu postihlo zemětřesení

Christchurch – největší město na Jižním ostrově na Novém Zélandu postihlo krátce před půlnocí našeho času zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály a podle posledních informací si vyžádalo 65 lidských životů, ale toto číslo bude zřejmě ještě stoupat.

 

Epicentrum zemětřesení se nacházelo přibližně deset kilometrů na jihovýchod od města v hloubce pěti kilometrů. Po hlavním úderu následovalo ještě několik dalších doprovodných otřesů, některé z nich měly sílu až 5 stupňů Richtera.

 

Ve městě bylo poničeno velké množství budov, mezi nimi také místní katedrála, která je symbolem a srdcem města. Hlavní třída Colombo Street je také úplně zničena a navíc velkou část města zaplavila voda s bahnem, pod městem se totiž nachází obrovské zásoby vody, které se díky otřesům a pohybům půdy vylévají na povrch.

 

Ve městě Christchurch žije i početná komunita Čechů, kteří sem emigrovali v 90. letech. Najdeme zde i českou hospodu s českým kuchařem, českého fotografa a také českou zdravotnici. Nový Zéland je také velmi častým cílem českých turistů, ročně sem zamíří kolem pěti tisíc českých turistů především na poznávací zájezdy.

 

Zemětřesení jsou na Novém Zélandu velmi častým jevem, jelikož země se nachází v seismicky aktivní oblasti, kde do sebe narážejí dvě zemské desky. Každý rok je zde zaznamenáno přes 14 tisíc zemětřesení, ale přibližně jen dvacítka z nich přesáhne pět stupňů Richtera.

 

Poslední silné zemětřesení, které mělo přes 7 stupňů Richtera zasáhlo Christchurch loni v září, ale naštěstí si nevyžádalo žádné lidské životy, jelikož epicentrum bylo tehdy mnohem hlouběji než tentokrát.

 

Klíčová slova: Nový Zéland, Christchurch

 

Publikováno: 22.02.2011
Aktualizováno: 22.02.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Město Christchurch na Novém Zélandu postihlo zemětřesení

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist