Monínec si pořídil zasněžovací technologii Snowfactory

Snowfactory vyrábí sníh i když je nad nulou, foto: facebook.com

Snowfactory vyrábí sníh i když je nad nulou, foto: facebook.com

Technologie Snowfactory již byla úspěšně vyzkoušena na sedmi v místech v Evropě. Areál Monínec však bude každopádně prvním evropským střediskem, které bude tímto systémem vysněžovat sjezdařský areál v tak masivním měřítku. Doposud se totiž uvedená technologie používala pouze pro biatlonové tratě nebo skokanské můstky. Jediná sjezdařská trať, kde bylo Snowfactory zatím využito, byl 300 metrů dlouhý úsek v německém Winterbergu. Pro letošní zimní sezónu bude celosvětově v provozu 18 míst, kde Snowfactory poběží – od Kalifornie až třeba po Vietnam.


Technologie Snowfactory je založena na klasickém chladícím principu a celý proces výroby sněhu se odehrává v uzavřeném okruhu. Sníh, který uvedená technologie vyrábí, je proto také bez jakýchkoliv chemických přísad a je založený pouze na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Sníh tvoří malé ledové vločky. Sníh vyrobený v Snowfactory je jediný, který neobsahuje žádnou zbytkovou vlhkost. Ledové vločky mají teplotu -5 °C. Vzhledem k této nízké teplotě sníh vytváří vlastní chlazení a taje velmi pomalu. Výsledný sníh se řadí do kvality firn: sníh, jehož vločky již prošly kompletní krystalickou přeměnou v drobná ledové zrna. Vedle dvou stacionárních bude mít Areál Monínec k dispozici také jeden mobilní modul Snowfactory, jenž bude možné poskytnout dalším zájemcům o výrobu sněhu – například pro různé závody, předváděcí akce apod.

Na horní části hlavní červené sjezdovky se pak budou moci první lyžaři svézt od čtvrtka 17. listopadu, kdy bude spuštěna hlavní lanovka i horní kotva. Lyžaři využijí především horní část sjezdovky dlouhou 600 metrů, ve spodní se bude jezdit na sněhovém pruhu, jenž vyústí u restaurace M2 a dolní stanice lanovky. Uvedený dojezdový pruh se bude postupně rozšiřovat v závislosti na vývoji počasí v listopadu a prosinci. Celkově je tato sjezdovka dlouhá 1,2 kilometru.

„Předpokládáme, že lyžování na Monínci poběží zhruba až do dubnových dní. Těšíme se na všechny návštěvníky, aby si mohli poprvé vyzkoušet, jak se lyžuje v době, kdy je venku ještě nad nulou. Jedná se o první takový systém, který u nás bude uvedeným způsobem dlouhodobě fungovat. Celkové investice do nadcházející zimní sezony, které přesáhly 57 milionů korun, nebudou mít vliv na cenu jízdného pro veřejnost,“ vysvětluje Jaroslav Krejčí ml., výkonný ředitel Areálu Monínec.

zdroj: moninec.cz

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 03.11.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Monínec si pořídil zasněžovací technologii Snowfactory

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist