Motorest U Rybiček na D1 se majiteli podařilo zachránit

V síti předminulý týden uvázla opravdu velká ryba, politik David Rath, a zákonitě zastínila případ Rybičky. A celkem na škodu, protože pozitivních zpráv z podnikatelské branže nikdy není dost.

„S trochou nadsázky je to tak. Zrovna v den, když k nám měla ČT přijet na reportáž, mi ze štábu volali s kratičkou omluvou. Nepřijedeme, vy jste sice rybičky, ale mi teď máme velkou rybu,“ řekl Euro.cz s úsměvem majitel vyhlášeného motorestu U rybiček Lukáš Zajíček.

A důvod k úsměvu už skutečně má. „Ale až po více než půl roce tahanic, kdy jsem měl každý den hlavu jako věrtel,“ dodal Zajíček. Příběh podnikatele z Vlašimi se začal psát krátce po revoluci, kdy si na dálnici D1 otevřel rybí bufet.

Později získal na D1 do pronájmu do roku 2046 odpočívadlo Brtnice na 42. kilometru směrem na Prahu. Vybudoval zde motorest opět se zaměřením na svoji lásku – rybí gastronomii. Do úspěšného podnikání mu loni zasáhla zpráva o modernizaci D1.

U odpočívadla totiž chybí odbočovací a připojovací pruh. Auta vjíždějí přímo do stoupacího pruhu pro kamiony, což však podle ŘSD po modernizaci dálnice nebude možné. Navíc kapacita zdejšího parkoviště je malá. Motorestu tedy hrozilo, že se bude muset zavřít úplně. Zajíček proto víc než šest měsíců jednal s ŘSD o možnosti, jak jeho podnikatelský sen zachovat. K řešení se nedospělo.

 

V případě zániku motorestu by jeho majitel Lukáš Zajíček požadoval odškodnění ve výši 37,5 milionu korun

 

Podnikatel si najal právníka a po poradě podali námitky proti stavebnímu řízení na D1, jejichž cílem bylo zachování odpočívky i s restaurací. „Výsledek odvolacího řízení, které právě probíhá, nelze předjímat. Pro případ zániku motorestu ŘSD nechalo vypracovat už i znalecké posudky. Odškodnění podnikatele by podle nich vyšlo na 37,5 milionu korun, které bychom samozřejmě požadovali,“ řekl Euro.cz Zajíčkův právník Michal Bernard z AK Dohnal.

Až právě probíhající „porathovský“ týden přinesl v celé kauze zlom. „Vstoupili jsme v jednání se zmocněncem pro modernizaci D1 Jiřím Švorcem. Nic není rozhodnuto, ale na stole je varianta s možností zachování motorestu v rámci tak zvaného odchylného řešení. Další schůzku máme příští týden,“ upřesnil Bernard.

Přeloženo z právničtiny do češtiny to znamená, že by v rámci modernizace D1 byl vybudován od výjezdu z motorestu připojovací pruh, což je z hlediska bezpečnosti klíčové a důležitější, než samotný příjezdový pruh odbočovací.

Plnohodnotné připojení podle ŘSD není reálné, protože by vybudování odbočovacího pruhu zasahovalo do pozemků, kde není vlastníkem stát. „Celý proces rekonstrukce D1 by se zásadním způsobem zbrzdil," vysvětlil Švorc. Pokud se stát s podnikatelem Zajíčkem na kompromisní variantě dohodne, ten stáhne svůj rozklad a ze stolu by spadlo i 37milionové odškodné.

 

Motorest prodá ročně tuny ryb, norského lososa se zde prodá nejvíce v republice


Motorest U rybiček má tedy reálnou šanci, že zůstane zachován. Stavba je koncipována jako loď, s možností i venkovního sezení. Interiér doplňují trofeje ryb a živá akvária. Ryby zde v současnosti tvoří sortiment z více než 70 procent. „Ročně se jich u nás prodávají tuny. V norském lososu jsme prý dokonce jedničky v republice,“ pochlubil se na závěr Zajíček.

Rekonstrukce D1 by měla podle posledních informací začít letos v září. Ministerstva dopravy a životního prostředí už podepsala dohodu o podmínkách modernizace. ŘSD zatím vypsalo tendry na modernizaci prvních pěti úseků v délce 40 km za 4,4 miliardy korun. Práce by měly být dokončeny příští rok.

 

Zdroj euro.cz

 

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 28.05.2012
Aktualizováno: 28.05.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Motorest U Rybiček na D1 se majiteli podařilo zachránit

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist