Na Aljašce byla nalezena kostra prehistorického plaza

Nečekaně velký odliv umožnil americkým vědcům nalézt v národním parku Tongass na Aljašce téměř celou kostru prehistorického mořského plaza – thalattosaura. Jedná se o nejkompletnější ostatky tohoto ještěra, jaké kdy byly na území Severní Ameriky objeveny.

 

Vědci zatím ze skalnatého podloží vyprostili jen část kostry bez lebky, ale doufají, že se jim nakonec podaří najít i zbylou lebku prehistorického zvířete.

 

Malé úlomky z kostry thalattosaura byly na jihovýchodním pobřeží Aljašky objeveny také v květnu letošního roku. Dříve byly nalezeny drobné části thalattosaurů na území Britské Kolumbie, Nevady, Kanady a také v evropských Alpách. Zatím nejzachovalejší ostatky byly ale nalezeny v Číně.

 

Thalattosaur byl mořský plaz, který dorůstal do délky čtyř metrů a vyznačoval se dlouhým a placatým ocasem. Podle geologa Jima Baichtala je stáří tohoto nově nalezeného exempláře asi 200 až 220 milionů let.

 

Klíčová slova: USA, Aljaška

 

Publikováno: 04.08.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Na Aljašce byla nalezena kostra prehistorického plaza

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist