Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin byl zastřelen

Zvláštní tým amerických sil zabil včera hlavu teroristické sítě al-Káida a nejhledanějšího teroristu světa Usámu bin Ládina. Usáma byl zabit při přestřelce kulkou do hlavy. Oznámil to americký prezident Barack Obama.

 

“Spravedlnosti bylo učiněno zadost. Duchovní vůdce nejhoršího teroristického útoku na území Spojených států je mrtev,“ pronesl ve svém mimořádném projevu Obama. Obama také varoval, že al-Káida teď zřejmě bude ještě více cílit na Spojené státy.

 

Usámu bin Ládina zabil tým zvláštních amerických sil včera během cílené operace u města Abbottábádu v bin Ládinově luxusním sídle na území Pákistánu.

 

Celá akce byl živě přenášena do konferenčního sálu CIA v jejím ústředí ve virginském Langley. Méně než 40 minut trvající akci tak v přímém přenosu sledovali nejvyšší představitelé CIA.

 

Pří přestřelce bylo zabito i několik členů bin Ládinovy rodiny, včetně jeho jednoho dospělého syna. Vysoký představitel pákistánské rozvědky potvrdil, že během akce nebyl zraněn žádný Američan.

 

Teroristovo tělo bylo podle televizní stanice ABC do 24 hodin po jeho smrti v souladu s islámskými tradicemi pohřbeno v moři. Američané tak učinili proto, aby se z bin Ládinova hrobu nestalo poutní místo. Nikdo tedy neví, kde přesně bylo tělo do moře svrženo.

 

Američané mají nyní strach ze msty ze strany al-Káidy a okamžitě tedy zesílili bezpečnost na svých ambasádách a konzulátech.

 

Informaci o smrti strůjce teroristických útoků z 11. září 2001 oslavovaly před Bílým domem stovky lidí. Nadšený dav skandoval: “USA! USA!“ a “Sbohem“. Poté se začala zpívat také americká hymna.

 

Usáma bin Ládin pocházel z bohaté rodiny ze Saúdské Arábie. Založil a financoval činnost al-Káidy, kterou sám vedl. Americké síly po něm pátraly od roku 2001, kdy se mu podařilo uniknout při operaci amerických a afghánských sil v jeskynním komplexu Tora Bora v Afghánistánu. Od té doby se bin Ládin úspěšně skrýval, nakonec výzvědné síly dospěly k přesvědčení, že se skrývá v Pákistánu.

 

Klíčová slova: USA, Pákistán

 

Publikováno: 02.05.2011
Aktualizováno: 02.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin byl zastřelen

08.05.2011 13:48 marcipan
195.39.100---

Jasně, a ty seš utajenej klausův rádce.

06.05.2011 23:24 Truth
---.151.broadband11.iol.cz

Podívejte se na článek na CFP: Důkaz, že Usáma bin Ládin je mrtvý

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist