Nejznečištěnějším městěm na Zemi je Linfen v Číně

Renomovaná nezisková organizace The Blacksmith se sídlem v New Yorku sestavila žebříček deseti nejznečištěnějších měst na světě. Na prvních dvou místech jsou města z Číny, které následují dvě města z Indie. Města v Číně a Indii vévodí tomuto nelichotivému žebříčku z důvodu prudkého průmyslového rozvoje svých zemí.

 

Nejhorší kvalitu vzduchu ze všech měst na světě má čínské město Linfen, které je situováno uprostřed oblasti, kde probíhá těžba černého uhlí. Koncentrace oxidu siřičitého a dalších chemických látek v ovzduší zde dosahuje extrémně vysokých hodnot.

 

Druhé místo v žebříčku obsadilo další čínské město – Tianying. V tomto průmyslovém městě se vytěží více jak polovina čínské produkce olova. Obilí v tomto městě obsahuje kvůli zastaralým technologiím a špatné ochraně 24x více olova, než povolují čínské standardy.

 

Třetím nejznečištěnějším městem na Zemi je indické město Sukinda. V tomto městě se nachází jeden z největších povrchových lomů na chromit na světě. Až 60 procent pitné vody ve městě obsahuje šestivalenční chromium v hodnotách, které přesahují mezinárodní normy dvojnásobně.

 

Zbytek žebříčku vypadá takto: 4. místo - Vapi (Indie), 5. místo - La Oroya (Peru), 6. místo - Džerzinsk (Rusko), 7. místo - Norilsk (Rusko), 8. místo - Černobyl (Ukrajina), 9. místo - Sumgajt (Ázerbajdžán) a 10. místo - Kabwe (Zambie).

 

Klíčová slova: Čína, Indie

 

Publikováno: 15.11.2011
Aktualizováno: 15.11.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Nejznečištěnějším městěm na Zemi je Linfen v Číně

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist