Německo, Dánsko a Norsko již také ruší lety kvůli sopce

Dopoledne zastavil mrak sopečného popela z Islandu letecký provoz ve Skotsku a v současné době postupuje dále nad Evropu. Lety začíná rušit Německo, Dánsko a Norsko. Prozatím bylo zrušeno celkem 250 evropských letů, ale do konce dnešního dne to může být až dvakrát tolik.

 

Do skotského Edinburghu se už nelétá ani z Německého Mnichova a Düsseldorfu. O uskutečnění večerního letu z Frankfurtu do Irska se rozhodne během odpoledne.

 

Islandští odborníci tvrdí, že aktivita vulkánu Grímsvötn začíná mírně polevovat. Tato změna sice není vidět, ale odborníci tak usuzují z radarového sledování sopečného chocholu. Sopečný chochol měl v sobotu 15 kilometrů a dnes ráno jen 5 až 7 kilometrů a v poledne dokonce 3 až 5 kilometrů.

 

Letečtí meteorologové v ČR situaci nepřetržitě sledují a koordinují s výpočty britského střediska, které sleduje a předvídá postup sopečného popela. Pokud by mrak popela ohrozil letecký prostor nad ČR, vydají meteorologové výstrahu a poté rozhodne ministerstvo dopravy, jestli omezí nebo zcela zastaví letecký provoz nad našim územím.

 

Klíčová slova: Island, Německo, Dánsko, Norsko, Edinburgh, Mnichov, Düsseldorf

 

Publikováno: 24.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Německo, Dánsko a Norsko již také ruší lety kvůli sopce

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist