O slavnostech Navalis vyplují v Praze na Vltavu gondoly

Gondola na Vltavě, foto: navalis.cz

Gondola na Vltavě, foto: navalis.cz

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce, svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. V novodobé historii se v Praze konají už podeváté, letos v pondělí 15. května a nejen na hladině Vltavy. V předvečer svátku sv. Jana Nepomuckého (na tzv. vigilii) se už tradičně koná mše, procesí a barokní vodní koncert na hladině Vltavy u Karlova mostu. 

A protože je svatý Jan Nepomucký patron všech gondoliérů a jeden z patronů Benátek, do Prahy už tradičně přijedou i gondoliéři právě z této italské metropole. Socha Jana Nepomuckého je mimo jiné jedinou barokní sochou umístěnou přímo na břehu Grand Canalu v italských Benátkách.

K 280. výročí jeho svatořečení byly uspořádány první obnovené slavnosti Navalis, které navazují na barokní tradici regat na Vltavě. Den před samotnými slavnostmi, v neděli 14. května, se bude konat u Hergetovy cihelny Chorvatské odpoledne, které seznámí s chorvatskými plavidly, folklorem i kulturou. Návštěvníci budou moci také vyzkoušet plavbu na pravých benátských gondolách anebo na chorvatských plachetnicích falkuších.

V pondělí 15. května, ve slavnostní den, se usktueční kromě plavby nazdobených lodí také jezdecký průvod a slavnostní mše svatá v katedrále svatého Víta. Svatojánskou slavnost završí večerní ohňostroj.

praha.eu

Klíčová slova: Praha


 

Publikováno: 11.05.2017
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: O slavnostech Navalis vyplují v Praze na Vltavu gondoly

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist