Obr A380 si na aerosalonu v Paříži poškodil křídlo o budovu

Velká smůla provází evropského výrobce letadel firmu Airbus na mezinárodním aerosalonu v Paříži. Z ukázkových letů musela firma stáhnout svůj největší klenot, obří letoun A380, který si při popojíždění po ranveji poškodil o budovu konec pravého křídla. Kvůli technické závadě navíc nemůže Airbus předvést ani svůj nový vojenský letoun A400M.

 

Stroj A380 včera na pařížském letišti Le Bourget narazil při pomalém manévrování na dráze špičkou pravého křídla do letištní budovy a Airbus byl tak nucen zrušit jeho ukázkové přelety.

 

Plánovaných ukázkových přeletů se nezúčastní ani víceúčelový vojenský letoun A400M, který má problémy s převodovkou. Letoun Airbus A400M je čtyřmotorový turbovrtulový stroj s délkou 43,8 metrů a rozpětím křídel 42,4 metrů.

 

I díky těmto smolným událostem zatím Airbus na prestižní pařížské přehlídce letadel výrazně ztrácí na svého největšího konkurenta, americký Boeing. Boeing na sebe upoutal pozornost především tím, že včera na letišti Le Bourget přistála po svém prvním zahraničním letu prodloužená verze jeho Jumbo Jetu 747-8.

 

Také první velkou zakázku na tomto aerosalonu ukořistil právě Boeing. Letecká společnost Qatar Airways si u něho objednala šest letounů typu 777. Celková katalogová hodnota této objednávky je 1,7 miliardy dolarů (asi 29 miliard korun).

 

Klíčová slova: Paříž

 

Publikováno: 20.06.2011
Aktualizováno: 20.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Obr A380 si na aerosalonu v Paříži poškodil křídlo o budovu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist