OSN varuje: vir ptačí chřipky řádí ve Vietnamu a v Číně

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) varuje před zmutovaným kmenem viru ptačí chřipky (H5N1), který pravděpodobně odolává všem očkovacím látkám proti tomuto viru. Nebezpečný vir se nyní šíří po území Číny a Vietnamu, ale v ohrožení je také Malajsie, Thajsko a Kambodža. Někteří odborníci varují také před možným rozšířením na území Korejského poloostrova a Japonska.

 

Zmutovaný vir ptačí chřipky byl do zemí, kde byl již vymýcen, zanesen migrací divokých ptáků. FAO tak vyzývá ke zvýšení bdělosti, aby se podchytil každý výskyt nákazy.

 

Virus ptačí chřipky je endemický zejména v částech severního a středního Vietnamu, kde se nyní navíc rozšířil jeho nový kmen. Podle FAO již virus ohrožuje také turisticky oblíbené Thajsko a mohl by se rozšířit i do Kambodži a Malajsie. Například v Kambodži zemřelo letos na ptačí chřipku již osm lidí, poslední obětí bylo před několika dny šestileté dítě.

 

“Divocí ptáci možná virus přinesli, ale rozšířili ho lidé, kteří se zabývají chovem drůbeže,“ uvedl šéf oddělení infekčních nemocí FAO Juan Lubroth.

 

Virus H5N1 napadl v roce 2006 celkem 63, ale ve většině z nich byl úplně vymýcen. Nadále endemický ale stále zůstává v Egyptě, Indonésii, Indii, Číně, Vietnamu a Bangladéši.

 

Klíčová slova: Vietnam, Čína, Malajsie, Thajsko, Kambodža

 

Publikováno: 30.08.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: OSN varuje: vir ptačí chřipky řádí ve Vietnamu a v Číně

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist