Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, foto: plzen.eu

Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, foto: plzen.eu

V sobotu 17. ledna 2015 se po pěti letech příprav oficiálně otevře světu město Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Hlavními aktéry zahájení projektu bude samotná Plzeň, její občané a návštěvníci. Pod taktovkou uměleckého ředitele Plzně 2015 Petra Formana se rozehraje podívaná na oslavu zahájení největší kulturní události roku 2015 v České republice. Otevírání města se bude odehrávat v průběhu tří dnů.

Hlavním dnem, kdy se město slavnostně otevře světu jako kulturní metropole, je Sobota. V tento den se poprvé společně rozezní nové zvony na katedrále sv. Bartoloměje. Zvony, které padly za oběť II. světové válce, se na své místo vrací po dlouhých 70 letech jako výraz sounáležitosti Plzeňanů. Ti se totiž společnými silami zasadili o jejich obnovu. Zvony se poté v 18 hodin rozezní nejen v Plzni, ale jejich hlas se bude současně ozývat také v dalších městech.

Celý sobotní program se odehraje ve třech částech. První část je nazvána Prameny a tvoří ji 4 průvody reprezentující to nejlepší, co Plzeň nabízí, a zároveň symbolizující 4 řeky, které Plzní protékají. 

Druhá část slavnostního zahájení dostala poetické jméno Symfonie zvonů. Diváci si budou moci užít večer přímo na náměstí Republiky nebo prostřednictvím velkoplošných obrazovek umístěných v širším centru města. Velká část večera je překvapení, které se odehraje nad hlavami lidí a kolem nich.

Třetí část slavnostního zahájení nese název Otevřená Plzeň. Oslavy se s blížící 20. hodinou přesunou z náměstí i do okolních částí centra města - do venkovních prostor, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, stejně jako do prostor historických domů, kulturních sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů.

zdroj: plzen2015.cz

Klíčová slova: Plzeň 

Publikováno: 13.01.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist