Požáry v Texasu pohltily již 200 domů, evakuují se města

V americkém státě Texas již několik dní hasiči marně bojují s rozsáhlými lesními požáry. Oheň již zpustošil více než milion akrů půdy, jeho šíření napomáhají dlouhotrvající sucha, která v Texasu panují a také vysoké teploty a silný nárazový vítr. Do včerejšího dne shořely nejméně dvě stovky domů a záchranáři museli evakuovat i několik měst, která z oblohy zasypává černý popel.

 

“Celý Texas je v plamenech, hoří to na západě, na východě, na severu i na jihu, prostě na celém území státu,“ popisuje situaci mluvčí texaských hasičů April Saginorová.

 

Jen během úterka museli hasiči bojovat s 11 nově vypuklými požáry. Texaský přírodní park Possum Lake je rovněž v plamenech a několik obcí v jeho okolí muselo být evakuováno. Ve městě Malo Pinto evakuovali policisté 200 trestanců ze zdejší věznice. Celkem na území Texasu zápasí s ohnivým živlem hasiči ze 33 okolních států.

 

Meteorologové uvádějí, že je třicetiprocentní šance, že v oblasti přírodní rezervace dnes nebo zítra zaprší, což by zpomalilo šíření ohně.

 

Tento názor ale nemají všichni odborníci. “V bouřích zuří silné větry, které mohou vát do všech možných stran. To by v kombinaci s blesky mohlo celou situaci ještě více zhoršit,“ oponuje meteorolog Daniel Huckaby.

 

Klíčová slova: USA, Texas

 

Publikováno: 21.04.2011
Aktualizováno: 21.04.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Požáry v Texasu pohltily již 200 domů, evakuují se města

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist