Přijďte se podívat na 209. výročí bitvy u Slavkova

Fotografie z loňského ročníku, foto: austerlitz.org

Fotografie z loňského ročníku, foto: austerlitz.org

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne po 25. na Slavkovském bojišti ve dnech 29.–30. listopadu 2014. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00), za účasti zhruba 900 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (12:00). Další doprovodné akce proběhnou ve Slavkově u Brna a v mnoha obcích regionu.

Tématem bitevní ukázky bude střetnutí mezi Lannesovými a Muratovými jednotkami, Bagrationovým předvojem a Uvarovým jezdectvem v prostoru Holubic. Účastníci přijedou kromě Česka také z Polska, Německa, Itálie, Francie, Belgie, Rakouska, Slovenska, Maďarska, Ruska a Litvy. Austerlitz 2014 je současně poslední velkou akcí napoleonského re-enactmentu před 200. výročím bitvy u Waterloo, které si připomeneme v červnu příštího roku.

Mezi dalšími body programu proběhnou v pátek 28. listopadu v 17:30 na Žuráni a v 18:00 v Jiříkovicích „jiříkovické ohně“ připomínající událost z 1. prosince 1805, a ve Slavkově u Brna v sobotu 29. listopadu tradiční kostýmované prohlídky zámku a jarmark a večer městský program vyvrcholí ohňostrojem. Vojenská ležení budou po celý víkend na Staré poště pozořické, v Křenovicích, Tvarožné, Zbýšově a na dalších místech. Většina francouzských jednotek bude ubytována v Pozořicích, odkud v sobotu ráno vyrazí do Tvarožné.

Zdroj: austerlitz.org

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 24.11.2014
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Přijďte se podívat na 209. výročí bitvy u Slavkova

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist