Pytláci ve Vietnamu zabili posledního nosorožce jávského

Pokud byste se při cestě do Vietnamu těšili na to, že se vám podaří spatřit kriticky ohroženého nosorožce jávského (Rhinoceros sondaicus), tak už máte smůlu. Pytláci totiž zabili posledního jedince tohoto druhu, který žil na území Vietnamu. Posledních 40 až 60 nosorožců jávských žije v Indonésii.

 

Poslední vietnamský nosorožec jávský byl zabit, tak jako většina ostatních nosorožců pytláky kvůli svému rohu. Ochránci národního parku Cat Tien našli jeho mršinu s uříznutým rohem. Světový fond na ochranu přírody (WWF) uvádí jako hlavní důvody neúspěšné snahy o zachránění nosorožce ve Vietnamu špatné vedení a ostrahu národního parku.

 

Ředitel národního parku Tran Van Thanha sice přiznal, že někteří ze strážců neplnili důkladně své povinnosti, ale jako hlavní příčinu uvádí to, že zhruba 100 tisíc zemědělců žijících v okolí parku loví exotická zvířata pro peníze.

 

Nosorožci jsou po celém světě loveni kvůli pradávné asijské víře, podle které namletý prášek z jeho rohu dokáže vyléčit řadu vážných nemocí od rakoviny až po impotenci. Cena velkého rohu nosorožce má tak v současné době na černém trhu cenu až čtyři miliony korun.

 

„Je bolestné vědomí, že i navzdory podstatným investicím do vietnamské ochrany nosorožců selhaly snahy o záchranu tohoto unikátního zvířete. Vietnam tím ztratil část svého přírodního dědictví,“ neskrýval svůj smutek vietnamský ředitel WWF Tran Thi Minh Hien.

 

Klíčová slova: Vietnam

 

Publikováno: 25.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Pytláci ve Vietnamu zabili posledního nosorožce jávského

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist