Řeka Mississippi se vylila z koryta, voda zaplavila tisíce domů

Největší řeka Severní Ameriky – Mississippi se díky vydatným dešťům a tajícímu sněhu vylila ze svého koryta a v některých oblastech zalila celé městské čtvrti. Tam nyní nad hladinou vyčnívají pouze koruny stromů a střechy domů.

 

Povodně zasáhly americký středozápad včera, nejhorší situaci zažívá město Memphis ve státě Tennessee, kde voda zaplavila více něž tisíc domů a úřady vyzvali obyvatele města k evakuaci. Další tisíce lidí muselo opustit své domovy také ve státech Louisiana a Illinois.

 

Hydrologové se obávají, že tyto povodně budou zřejmě nejhorší od roku 1927, kdy se voda rozlila na území o rozloze 70 tisíc čtverečních kilometrů. Tehdy si přírodní živel vyžádal tisíc lidských životů a 600 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou.

 

V Memphisu by měla Mississippi kulminovat ve středu a podle meteorologů její hladina dosáhne až ke 14,6 metru.

 

Americká vláda investovala od roku 1927 miliardy dolarů do vybudování protipovodňového systému. Jeho projektanti sice lidem slibují, že by systém vodních rezervoárů a nádrží měl nápor vody vydržet a ochránit tak velká města. Obyvatelům ohrožených oblastí to ale při pohledu na stále stoupající hladinu řeky moc optimismu nepřináší.

 

Klíčová slova: USA

 

Publikováno: 07.05.2011
Aktualizováno: 08.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Řeka Mississippi se vylila z koryta, voda zaplavila tisíce domů

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist