Samoa se kvůli obchodu posune v kalendáři o den dopředu

Pohled na pobřeží v regionu Tuamasaga

Pohled na pobřeží v regionu Tuamasaga

Samoa, malinký stát v jižní části Pacifiku se v kalendáři posune koncem letošního roku o jeden den dopředu. K tomuto kroku se Samoa rozhodla kvůli obchodu s Austrálií a Novým Zélandem. Přesně opačný krok udělal tento stát před 119 lety kvůli obchodním lodím z USA a Evropy.

 

Zásadní změna kalendáře se uskuteční 29. prosince letošního roku, po jeho uskutečnění bude polynéský národ mít stejné datum jako jeho sousedé v Tichomoří včetně Austrálie a Nového Zélandu, za kterými je v současné době o den pozadu.

 

Nyní je Samoa 21 hodin za Austrálií a o 23 hodin zaostává za Novým Zélandem, po změně se ocitne hodinu před Wellingtonem a tři hodiny před Sydney.

 

Premiér Tuilaepa Sailele Malialegaoi si od tohoto počinu slibuje mnohem snazší a pohodlnější obchodování s Austrálií a Novým Zélandem.

 

Podle svého premiéra nyní Samoa zbytečně ztrácí při obchodování dva pracovní dny na každý týden. “Když je u nás pátek, na Novém Zélandu je sobota a když my jdeme v neděli do kostela, v Sydney a Brisbane se už obchoduje,“ dodává Malialegaoi.

 

Tímto posunem se také přesune datová hranice mezi Samoou a Americkou Samoou, což vytvoří lákavé možnosti pro turisty, jako například dvojí oslavu narozenin nebo dvojí svatební výročí se stejným datem, ale ve dvou různých dnech.

 

Klíčová slova: Samoa, Austrálie, Nový Zéland, Sydney, Wellington

 

Publikováno: 09.05.2011
Aktualizováno: 09.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Samoa se kvůli obchodu posune v kalendáři o den dopředu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist