Sicilská Etna se dnes opět probudila, chrlí popel i lávu

Sicilská sopka Etna se dnes ráno opět probudila k životu, do ovzduší stoupá dým popela a po jejím jihovýchodním svahu vulkánu stéká žhavá láva do neobydleného údolí Valle del Bove. Vědci ze sicilského ústavu geofyziky a vulkanologie uvedli, že měli známky toho, že se sopka probudí již během včerejšího dne.

 

Sloup sopečného popela se dostal až do výšky pěti kilometrů a pohybuje se směrem na jihozápad. Letiště ve druhém největším městě Sicílie – Catanii funguje zatím bez omezení. Vedení letiště, které se nachází na úpatí Etny situaci sopečného popela ve vzduchu pečlivě monitoruje a případná bezpečnostní opatření udělá až podle dalšího vývoje situace.

 

Etna (3 323 m. n. m.) je nejvyšší a druhá nejmohutnější sopka na území Evropy. Nejbližšími městy jsou Messina a Catania. Dnešní erupce je první erupcí Etny v letošním roce. V loňském roce 2011 byla sopka aktivní více než osmnáctkrát. Poslední předchozí erupce byla zaznamenána loni 15. listopadu.

 

Klíčová slova: Itálie, Sicílie, Catania, Messina

Poloha

Souřadnice: 37° 45' 5" SŠ, 14° 59' 33" VD

Sicilská Etna se dnes opět probudila, chrlí popel i lávu - poloha na mapě
 

Publikováno: 05.01.2012
Aktualizováno: 05.01.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Sicilská Etna se dnes opět probudila, chrlí popel i lávu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist