SIGNAL festival 2016 v Praze proběhne od 13. do 16. října

SIGNAL festival v Praze, foto: signalfestival.com

SIGNAL festival v Praze, foto: signalfestival.com

V říjnu se Praha už počtvrté rozsvítí světly SIGNAL festivalu. Letošní ročník největší kulturní akce v České republice bude ve znamení působivých instalací hrajících si s lidskými emocemi a prožitky. Mnoho z nich uvidí právě návštěvníci SIGNAL festivalu v jejich světové premiéře. Dvacítka instalací bude k vidění od 13. do 16. října v ulicích centra Prahy na tradičních, oblíbených zastávkách i ve zcela nových lokalitách, které se na trasu SIGNALu zapíší poprvé. Novinkou letošního ročníku bude i denní program v SIGNAL Dome určený dětem. Mapu světelných instalací s veškerými informacemi najdete zde.

SIGNAL festival letos představí umělce z celkem jedenácti zemí světa, kteří do Prahy přinesou monumentální světelné instalace, videomappingy i interaktivní instalace umožňující zapojení samotných diváků. „Čtvrtý ročník by měl být výrazný hned z několika pohledů. Naším cílem je vtáhnout návštěvníky co nejvíce do děje, plánujeme tudíž poměrně hodně interaktivních instalací a instalací, které mají díky propojení vizuální a hudební stránky opravdu strhující atmosféru. Dvě třetiny z nich si navíc odbydou v Praze premiéru, naši diváci budou úplně první, kdo je budou moct vidět a zažít,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.

Blížící se festival předznamená instalace japonského umělce Yasuhira Chido, která bude již od 6. října umístěna před nákupním centrem Palladium. V ní se návštěvníci ocitnou uprostřed světelného efektu horský přízrak (Brocken), který se vyskytuje ve vysokých horách. Samotná akce startuje 13. října v 19:00 a trvá do půlnoci 16. října. Po čtyři dny budou lidé na trase procházet kolem obřích humanoidů australské umělkyně Amandy Parer, kteří budou na Prahu shlížet až z výšky dvanácti metrů, nebo se nechají vtáhnout do magického lesa Španěla Javiera Riery. Těšit se mohou na tři videomappingy. Všechny tři vznikají jako nová díla tvořená přímo pro SIGNAL festival. „Videomappingy pro nás letos tvoří prestižní ruské kreativní studio Raduga Design, významný německý umělec Daniel Rossa a výrazné španělské studio Tigrelab. Směr každého z nich je absolutně odlišný, diváci tudíž budou moci srovnat tři různá pojetí a přístupy k videomappingu, což bude zajímavá zkušenost,“ doplňuje Lenka Jiroutová, koordinátorka programu SIGNAL festivalu. Zapojení návštěvníků umožní například instalace českého umělce Davida Vrbíka, která funguje na principu hudebního nástroje, francouzského umělce Maotika, který se inspiroval světlem světlušek nebo Američana Zacharyho Liebermana, jednoho z nejvýznamnějších multimediálních umělců současnosti a zároveň autora kódovacího softwaru openFrameworks, pomocí kterého budou přímo v dění festivalu lidé tvořit vlastní světelné projekce.

Součástí festivalu bude i letos SIGNAL Dome, který organizátoři zařadili do programu jako jediné místo s placeným vstupným již minulý rok. Na diváky v něm čekají sférické projekce od tureckých umělců Can Buyukberbera a Yagmur Uyanika a od českého studia The Macula. Vstup na jednotlivá představení, která se začnou promítat každý den od 19:00, bude možné koupit v předprodeji online a na prodejních místech a infopointech festivalu v jeho průběhu. Novinkou letošního ročníku bude denní program pro děti. Každý den od 9:30 se bude v dómu promítat animovaná projekce s příběhem o Karlu IV., která vznikla za podpory Ministerstva kultury a ČT Déčko. Projekci primárně určenou školám a rodinám s dětmi vytvořil multimediální umělec Jan Šíma podle scénáře Ladislava Karpianuse. 

zdroj: signalfestival.com

Klíčová slova: Praha

 

Publikováno: 06.10.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: SIGNAL festival 2016 v Praze proběhne od 13. do 16. října

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist