Sousostroví Tokelau ve stavu nouze, došla zde pitná voda

Nedostatek pitné vody postihl již druhý tichomořský ostrov Tokelau. Minulý týden oznámil stejný problém sousední ostrov Tuvalu. Souostroví Tokelau vydrží se svými zásobami pitné vody maximálně týden. Vláda Nového Zélandu společně s Červeným křížem již poslaly do této oblasti nádrže a plachty, které by měly zachytávat dešťovou vodu.

 

Na třech atolech v souostroví Tokelau žije celkem 1500 lidí a místní úřady uvádějí, že přírodní pitná voda již došla úplně a obyvatelé jsou tak závislí pouze na balené vodě.

 

„Připravili jsme dva tisíce sklápěcích nádrží na vodu, mýdlo, plachty na zachytávání deště a dvě zařízení na odsolňování mořské vody,“ sdělil Andrew Mckie z červeného kříže.

 

Nejhůře je na tom 330 obyvatel malého atolu Nukulaelae, který patří sousednímu ostrovu Tuvalu. Obyvatelům zde údajně zbývá už jen 60 litrů pitné vody. Proto budou odsolňovací zařízení dnes o půlnoci poslány nejdříve sem.

 

Podobné problémy ale hlásí velká většina ostrovů v Tichomoří. Podle odborníků stojí za půl roku trvajícím suchem klimatický jev La Niňa. Navíc meteorologové uvádějí, že v postižené tichomořské oblasti začne pršet nejdříve až během prosince.

 

Klíčová slova: Tokelau, Tuvalu, Nový Zéland

 

Publikováno: 04.10.2011
Aktualizováno: 04.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Sousostroví Tokelau ve stavu nouze, došla zde pitná voda

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist