Střevní infekce z okurek se šíří do dalších zemí Evropy

Agresivní střevní infekce, která se projevuje krvácejícími průjmy a může postihnout i ledviny, se objevila už i ve Velké Británii, Švédsku a Dánsku. Z jídelníčků německých škol úplně zmizela čerstvá zelenina.

 

Zdrojem zákeřné střevní infekce jsou podle všeho salátové okurky ze Španělska, ale němečtí experti i nadále pokračují v pátrání po původci infekce, která v Německu zabila nejméně tři lidi a od včerejšího dne zde přibylo dalších 60 nakažených osob. Pátrání po původu infekce vyhlásilo během noci na dnešek také španělské ministerstvo zdravotnictví.

 

Podle agentury DPA je v Německu nejspíš nakaženo kolem 700 lidí, především na severu země, kde nákaza v polovině května vypukla.

 

Dvě španělské farmy z provincií Málaga a Almería jsou v podezření, že kontaminované okurky pocházejí od nich. Majitel farmy v Málaze se proti nařčení ohradil. “Nejspíš potřebují obětního beránka,“ uvedl ředitel farmy a dodal, že není vyloučena možnost, že okurka byla kontaminována při nesprávné manipulaci v Německu.

 

Evropská komise uvádí, že experti zkoumají také další možný zdroj nákazy, tentokrát okurky z Nizozemska. Smrtící infekce se rozšířila už i do Švédska, kde je evidováno 10 nakažených, do Dánska se 4 nakaženými, do Velké Británie se 3 nakaženými a Nizozemska s 1 nakaženým. Podle dostupných informací všichni nakažení lidé pobývali nedávno v Německu.

 

Většina německých restaurací, nemocnic, jídelen a škol vyřadila dočasně čerstvou zeleninu ze svých jídelníčků a salátové okurky zmizely také z regálů mnoha obchodů.

 

Podle zjištění německých vědců se jedná o bakteriální kmen typu HUSEC 41, který je však zmutovaný a nezabírají na něj antibiotika ani penicilín. Nakažení lidé konzumovali ze zvýšené míře salátové okurky, syrová rajčata a listový salát.

 

Klíčová slova: Německo, Španělsko, Velká Británie, Švédsko, Dánsko

 

Publikováno: 27.05.2011
Aktualizováno: 27.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Střevní infekce z okurek se šíří do dalších zemí Evropy

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist