Symbol albánské Tirany - pyramida, bude zbrourán

Kontroverzní symbol albánské metropole Tirany – Hodžovo mauzoleum ve tvaru pyramidy, bude zbourán. O demolici pyramidy, která byla původně hrobkou a muzeem bývalého komunistického diktátora Envera Hodži, rozhodl albánský parlament. Po pádu komunismu byly ostatky Hodži přemístěny z pyramidy na obyčejný hřbitov a z mauzolea byla po několik let vyhlášená diskotéka.

 

Poslanci počítají s tím, že na místě zbourané pyramidy bude postavena nová budova parlamentu. Mělo by se tak stát příští rok u příležitosti stého výročí albánské nezávislosti.

 

Návrh na demolici hrobky bývalého diktátora prošel mezi poslanci bez problémů. Pro hlasovalo 72 poslanců z celkových 74.

 

Enver Hodža vládl v Albánii od roku 1944 až do své smrt roku 1985. Slavná pyramida byla postavena v roce 1988 podle návrhu Hodžovy dcery Pranvery, která byla vystudovaná architektka. Svému původnímu účelu ale stavba sloužila pouze dva roky, protože v roce 1991 padl v Albánii jako poslední ve východní Evropě komunistický režim.

 

Klíčová slova: Albánie, Tirana

 

Publikováno: 01.09.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Symbol albánské Tirany - pyramida, bude zbrourán

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist