Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany

Sovětský tank T-34/85, foto: vhu.cz

Sovětský tank T-34/85, foto: vhu.cz

Již tuto sobotu 29. srpna se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční v pořadí 13. Tankový den pořádaný Vojenským historickým ústavem Praha. Přinášíme vám detaily o programu a další informace týkající se průběhu dne. Své brány otevře lešanské muzeum v 9.30, program začíná v 10.30. VSTUP JE ZDARMA.
 
Hlavním tématem Tankového dne bude představení nových přírůstků do sbírek VHÚ, které tato instituce získala letos v červenci prostřednictvím výměny ze Švédska. Jedná se téměř o dvacet kusů bojové techniky: např. o pásový obrněný transportér PBV 301, pásový transportér Volvo BV 202, obrněný automobil VKP m/42, radiovůz Volvo 915 „Suggan (prasnice)“, protitankový automobil Volvo 9031, samohybné dělo SAV m/43, protiletadlový kanón Škoda ráže 8 cm vz. 19 a další.


Některé ze zbraní se představí přímo v dynamických ukázkách v letos inovované lešanské aréně (je opatřena novou betonovou dráhou). Další část zbraní bude představena ve statických ukázkách na ploše mezi expozicí protiletadlového dělostřelectva a expozicí děl systému Škoda; tento prostor je poblíž arény.


Tankový den bude v průběhu oficiálního zahájení zpestřen i průletem letecké techniky Armády České republiky, jejíž část rovněž pochází ze Švédska. Konkrétně jde o letouny JAS-39 Gripen – nad diváky by se měl představit gripen z 21. základny Taktického letectva Čáslav. Dalším letounem by měl být stroj CASA C-295 z 24. základny Dopravního letectva Kbely (průlety se uskuteční v případě dobrého počasí).

zdroj: vhu.cz

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 27.08.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist