Tsunami má na svědomí již stovky mrtvých

Japonská policie v pátek oznámila, že při ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami zemřelo více než 90 lidí. Další desítky osob se pohřešují, oznámily to zpravodajské agentury Reuters a AFP. Počet obětí se však ještě bude mnohonásobně zvyšovat a může dosáhnout až k několika stovkám. Podle posledních informací bylo na pobřeží blízko města Sendai nalezeno dalších 300 mrtvých těl.

Zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály udeřilo v pátek v 6:46 středoevropského času. V té době bylo v Japonsku o osm hodin více. Poté tichomořské pobřeží Japonska zasáhla ničivá vlna tsunami. Místy prý dosáhla výšky až deset metrů. Vlna tsunami nejvíce zasáhla východní a severní pobřeží japonského ostrova Honšú. Devastující vlna smetla rovněž loď, na jejíž palubě se nacházelo více než 100 lidí, pohřešuje se také celá vlaková souprava, která byla i se všemi cestujícími pohlcena rozbouřeným mořem.

Vrásky na čele představitelů ostatních tichomořských států způsobuje především fakt, že se vlna tsunami dále žene oceánem. Na možný příchod rozbouřeného živlu se již připravují v Novém Zélandu, Austrálii, Indonésii, Havaji, Rusku, Filipínách, Fidži a státech střední Ameriky. O tom, jak velká hrozba těmto státům vlastně hrozí, se ale stále diskutuje.

Klíčová slova: Japonsko, Honšú, Havajské ostrovy

 

Publikováno: 11.03.2011
Aktualizováno: 11.03.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Tsunami má na svědomí již stovky mrtvých

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist