U Irska nalezen další vrak lodi se 17 tisíci kilogramy stříbra

Americké výzkumné firmě Odyssey Marine Exploration se podařil další pohádkový úlovek. U břehů Irska se jim podařilo objevit již druhý vrak historické lodi za uplynulý měsíc. Opět se jedná o britskou nákladní loď, která by měla ve svých útrobách ukrývat několik tun stříbra. Jedná se o vrak lodi SS Mantola, kterou poslalo během první světové války ke dnu německé torpédo.

 

Vrak lodi SS Mantola leží na dně Atlantiku u jihozápadního pobřeží Irska v hloubce asi 2,5 kilometru. Místo současného nálezu je vzdáleno přibližně 160 kilometrů od nálezu vraku lodi SS Gairsoppa, kterou firma Odyssey Marine Exploration objevila koncem minulého měsíce.

 

Loď SS Mantola by měla mít podle informací někdejšího britského ministerstva válečné dopravy asi 17 tisíc kilogramů stříbra. Současná cena takového množství stříbra má přibližnou hodnotu 12 milionů liber (cca 340 milionů korun).

 

Britská vláda už se také s firmou Odyssey Marine Exploration dohodla na vyzvednutí cenného nákladu z vraku lodi SS Mantola s tím, že 80 procent z hodnoty nalezeného stříbra patří výzkumné firmě. Stejný podíl firma získá také ze 200 tisíc kilogramů stříbra v hodnotě 150 milionů liber (cca 4,5 miliardy korun), který je ukryt ve vraku lodi SS Gairsoppa.

 

Výzkumná společnost Odyssey Marine si tak posledníma dvěma nálezy historických lodí vydělala zhruba 130 milionů liber, což je v přepočtu téměř 4 miliardy korun. Vyzvednutí nákladů z obou vraků lodí se uskuteční na jaře příštího roku.

 

Klíčová slova: Irsko

 

Publikováno: 11.10.2011
Aktualizováno: 11.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: U Irska nalezen další vrak lodi se 17 tisíci kilogramy stříbra

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist