Unikátní přesun českého a slovenského muzea v Cedar Rapids

Budova českého a slovenského muzea v americkém městě Cedar Rapids ve státě Iowa bude koncem měsíce přestěhována. Současné muzeum totiž stojí jen pár metrů od koryta řeky Cedar a před třemi lety bylo těžce poničeno povodní. Stěhování má budovu posunout o necelých 150 metrů mimo záplavové území.

O přesun se postará iowská firma Patterson Structural Moving. Stěhování začne 26. dubna a dokončeno by mělo být o měsíc později, v závěru května. Po přesunu se bude muzeum nacházet o 3,3 metru výše a přibližně metr nad úrovní povodně z roku 2008. Tato složitá akce bude stát 713 tisíc dolarů (12,1 milionu korun).

"Stěhování má tři části. První je vyzdvižení budovy na kolečka a její přesun před nové základy, které se nyní budují. Až bude přesun hotový, firma budovu zvedne o další 3,8 metru a definitivně ji zaparkuje na novém místě. Až ji tam umístí, budovu natrvalo zajistí," popsala průběh akce ředitelka muzea Gail Naughtonová.

Muzeum bylo otevřeno roku 1995 a povodeň z června roku 2008 na něm způsobila škodu za 11,75 milionu dolarů. Pokud vás zajímá, jak bude toto unikátní stěhování probíhat, můžete ho sledovat na webových stránkách muzea www.ncsml.org.

Klíčová slova: USA, Česká republika, Slovensko

 

Publikováno: 15.04.2011
Aktualizováno: 16.04.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Unikátní přesun českého a slovenského muzea v Cedar Rapids

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist