Útočníci vyhodili do povětří ropnou rafinerii v Iráku

 

V iráckém městě Bajdží vyhodili neznámí útočníci do povětří třetí největší ropnou rafinerii v zemi. Při tomto útoku zemřeli čtyři lidé a hasičům trvalo téměř pět hodin, než se jim podařilo dostat oheň pod kontrolu a někteří iráčtí odborníci upozorňují, že tento výpadek produkce způsobí nedostatek benzínu v Iráku.

 

“Je to velká ztráta pro celou zemi. Všechna irácká města jsou závislá na produkci této rafinérie,“ komentoval neštěstí guvernér provincie Saláhaddín Ahmad Džubúrí.

 

Zástupce ředitele postižené rafinérie Abdal Kádira Saába uvedl, že atentát těžce poškodil hlavní provoz. “Neznámí útočníci pronikli do zařízení před čtvrtou hodinou ranní, zabili dva inženýry a pak odpálili nálož v severní jednotce,“ dodal Saába.

 

Mluvčí ropného komplexu v Bajdži Ásim Džihád je ale poněkud optimističtější. Podle něho se v současné době Iráčané nemusejí obávat nedostatku benzínu. “Máme desetidenní rezervy a v zemi je několik dalších rafinérií,“ dodal Džihád.

 

Rafinérie v Bajdži, která byla postavena v roce 1982 produkuje podle agentury Reuters denně 11 milionů litrů benzínu, 4,5 milionu litrů petroleje a 7 milionů litrů benzenu.

 

Klíčová slova: Irák, Bajdži

 

Publikováno: 26.02.2011
Aktualizováno: 26.02.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Útočníci vyhodili do povětří ropnou rafinerii v Iráku

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist