V americkém městě Longwood shořel 5. nejstarší strom světa

Americké město Longwood ve státě Florida dnes přišlo o svou největší turistickou atrakci – výjimečný exemplář stromu cypřiše holého (Taxodium ascendens), který kompletně shořel. Tento unikátní cypřiš byl se svým stářím 3 500 let nejstarším stromem svého druhu na světě a 5. nejstarším ze všech stromů na naší planetě. Většina lidí znala tento jedinečný strom pod přezdívkou ''Senátor''. Přesnou příčinu požáru zatím hasiči neznají, ale možnost, že by strom někdo zapálil úmyslně téměř vyloučili.

 

Hasiči dorazili k hořícímu stromu okolo 05:50 ráno, ale ani přes veškerou snahu se jim tohoto velikána mezi stromy nepodařilo zachránit. Horní polovina stromu se odlomila přibližně v 07:45 a zbytek stromu se poroučel k zemi o půl hodiny později. Ze světového unikátu tak zbyl pouze necelých osm metrů vysoký ohořelý kmen tyčící se ze země.

 

Svou přezdívku ''Senátor'' získal strom podle senátora Mosese Overstreeta, který svůj úřad zastával ve 20. letech minulého století a park i se starým cypřišem věnoval místnímu okresu Seminole.

 

Senátor se nacházel v místním Big Tree parku, byl vysoký 38 metrů a průměr kmenu v jeho koruně byl 5,3 metru. V roce 1925 byl strom do doby než ho poničil hurikán vysoký 50 metrů.

 

Pouhých 12 metrů od místa, kde stál Senátor, stojí další cypřiš holý přezdívaný Lady Liberty, který je starý asi 2 000 let a je vysoký 27 metrů.

 

Klíčová slova: USA, Florida

 

Publikováno: 17.01.2012
Aktualizováno: 17.01.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V americkém městě Longwood shořel 5. nejstarší strom světa

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist