V Číně nalezli obří meteorit, zřejmě 4. největší na světě

Pokud chcete na vlastní oči spatřit čtvrtý největší meteorit na světě, tak se vydejte do Číny. Čínští vědci objevili meteorit náhodou v pohoří Altaj v provincii Sin-ťiang. Podle jejich prvního odhadu by mohl meteorit tvořený niklovým železem vážit až 30 tun, což by znamenalo překonání doposud největšího meteoritu nalezeného na území Číny o 2 tuny.

 

Místní obyvatelé do tohoto netypicky vyhlazeného balvanu vyrývali svá jména po několik desítek let a překvapoval je zvláštní materiál, ze kterého je složen.

 

“Objevili jsme ho náhodou. Asi před rokem mě v kanceláři navštívil člověk a ukázal mi snímek něčeho, o čem tvrdil, že je to meteorit. Když jsem to uviděl, hned jsem poznal, že to je něco velkého,“ uvádí expert na meteority z Pekingu Čang Pao-lin.

 

Čang se tedy vydal tajemný balvan hledat, ale v těžko přístupných horách to nebylo nic jednoduchého. Několikrát projel celé pohoří Altaje džípem, na koni i na velbloudu, až se mu ho konečně podařilo ve výšce tři tisíce metrů najít.

 

Část meteoritu, která vyčnívá ze země měří na délku 2,28 metru a na šířku asi polovinu jeho délky. Pokud by se potvrdily Čangovy odhady o váze 30 tun, zařadil by se meteorit na čtvrté místo největších nalezených meteoritů na světě. Na této pozici je prozatím meteorit Armanty, který byl ve stejné oblasti objeven v roce 1898.

 

Největší meteorit na světě je siferit Hoba v Namibii, který byl nalezen v roce 1920 a jeho hmotnost je asi 60 tun.

 

Klíčová slova: Čína, Namibie

 

Publikováno: 29.07.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V Číně nalezli obří meteorit, zřejmě 4. největší na světě

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist