V Egyptě bylo zpřístupněno 6 nových vzácných hrobek

Egypťané odkryli po několika letech restauračních prací šest hrobek z období vlády faraona Tutanchamona a jeho otce Achnatona. Veřejnost má tak nyní poprvé možnost prohlédnout si místo, kde je pochován slavný vojevůdce Haremheba a faraonův pokladník Maji.

 

Šestici hrobek pocházející ze starověkého Egypta starou přes tři tisíce let zpřístupnily egyptské úřady veřejnosti včera. Historicky poprvé jsou tak k vidění hrobky slavných osobností z období vlády Tutanchamona.

 

Slavnostního otevření vzácných hrobek se tradičně zúčastnil šéf egyptské nejvyšší rady pro památky Zahí Havás, který řekl, že všechny památky byly restaurovány tím nejmodernějším a nejšetrnějším způsobem a jsou pečlivě zabezpečené proti poškození.

 

Návštěvníci proto některé z šesti hrobek v nekropoli Sakkáře na jih od Káhiry spatří jen přes ochranná skla. I přesto ale Egypťané doufají, že tato novinka přiláká do země další turisty.

 

Z nově otevřených hrobek patří mezi nejvzácnější hrobky Haremheba a Maji. Vojevůdce Haremheb byl velitelem Tutanchamonovy armády a po smrti faraona stanul jako poslední panovník 18. dynastie v čele Egypta. Po nástupu k moci si nechal Haremheb postavit mauzoleum v Údolí králů poblíž Luxoru, kde byl také nakonec pohřben. Do jeho hrobu v Sakkáře byla uložena i jeho manželka.

 

Maja byl správcem pokladny a ve své době patřil mezi nejmocnější muže Egypta, tato funkce byla podobná dnešnímu ministru financí. Také on si již během svého života nechal postavit honosné a nákladné sídlo pro svůj posmrtný život.

 

Zbylé čtyři hrobky pocházejí z období vlády faraona Achnatona, který je nejpravděpodobnějším otcem Tutanchamona.

 

Klíčová slova: Egypt

 

Publikováno: 24.05.2011
Aktualizováno: 24.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V Egyptě bylo zpřístupněno 6 nových vzácných hrobek

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist