V Plzni dnes začaly čtyřdenní Slavnosti svobody

Slavnosti svobody, foto: slavnostisvobody.cz

Slavnosti svobody, foto: slavnostisvobody.cz

V Plzni dnes začínají čtyřdenní Slavnosti svobody, západočeská metropole očekává návštěvnost několika desítek tisíc lidí. Ve městě, jež ožívá vzpomínkami na osvobození americkou armádou v květnu 1945, vznikají unikátní dobové vojenské kempy, chystají se pietní akty i setkání s nejvzácnějšími hosty – americkými a belgickými veterány. Nejočekávanější událostí prvního dne oslav, čtvrtka 3. května, je odhalení opravených pylonů památníku Díky, Ameriko! v 17 hodin, mezi nejatraktivnější akce slavností pak bude patřit sobotní průjezd historických vojenských vozidel centrem města, takzvaný Convoy of Liberty.

„Cílem oslav je připomenout si události z května 1945, procítit dobovou atmosféru a hlavně pak vzdát hold mužům, kteří před 73 lety jako velmi mladí chlapci přinesli Plzni svobodu. Osobně vždy vnímám setkání s veterány, jimž všem je už přes 90 let, jako nejsilnější moment oslav. Plzeňané i návštěvníci města budou mít hned několik příležitostí jim symbolicky poděkovat,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Z USA do Plzně přijíždí George Thompson, James Duncan a Earl Ingram, z Belgie pak Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. Kromě veteránů bude na oslavách přítomen také vnuk generála Pattona George Patton Waters a Luc Rensonnet, syn velitele 17. dělostřeleckého pluku.

Ani letos nebude chybět beseda veteránů s veřejností a studenty, na programu je v pátek 4. května od 9 hodin v Měšťanské besedě. Jeden z největších zážitků setkání s veterány slibuje Convoy of Liberty, jenž startuje v sobotu 5. května v 11 hodin. Veteráni pojedou na džípech v čele kolony přes 200 historických vojenských vozidel, džípy je dovezou ze Sukovy ulice, přes Klatovskou třídu až na náměstí Republiky. Hlavní vzpomínkový akt s účastí amerických a belgických veteránů se uskuteční v neděli 6. května u památníku Díky, Ameriko! od 16 hodin.

Jedinečnou atmosféru dodávají oslavám v Plzni vojenské dobové kempy, vznikají na několika místech ve městě. V lokalitě U Zvonu lidé uvidí ukázku tábora RAF, tedy britského královského letectva, v němž sloužilo 2402 Čechů a Slováků. Lokalitu Křižíkových sadů a Proluky zaplní program projektu Plzeň 1945, který nabídne živý obraz amerického vojenského tábora a květnové ulice z roku 1945. V parku za OC Plzeň Plaza jsou k vidění vojenské kempy 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. Před kulturním domem Peklo bude mít své stanoviště vojenský kemp Raiders s expozicí americké pěchoty. Ukáže tradiční současnou americkou armádu s detailním výkladem o výstroji, výzbroji a vybavení.

V neděli 6. května se rodiče s dětmi v době od 10 do 17 hodin mohou těšit na nové zážitky získané účastí v interaktivní soutěži Nebeští jezdci. Soutěž připomene osudy československých letců RAF, startuje u kulturního domu Peklo, prochází Štruncovými sady a končí U Zvonu v kempu RAF.

zdroj: slavnostisvobody.cz

Klíčová slova: Plzeň

 

Publikováno: 03.05.2018
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V Plzni dnes začaly čtyřdenní Slavnosti svobody

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist