V Rusku hoří vojenský sklad s municí, 30 tisíc evakuovaných

Vojenský objekt v Udmurtsku na východě Ruska zachvátil včera kolem půlnoci obrovský požár. Hasiči a vojáci stále bojují nejen s ohněm, ale také s výbuchy dělostřeleckých granátů. Oheň se totiž dostal i do 18 muničních skladů, kde se nachází asi 10 tisíc vagonů plných dělostřelecké a raketové munice. Z okolí vojenského areálu byly evakuovány desetitisíce lidí.

 

První výbuchy se začaly ozývat včera kolem 22 hodiny našeho času, kdy pracovníci ruského ministerstva obrany začali manipulovat s municí. Podle prvních informací byl příčinou rozsáhlého požáru odhozený nedopalek cigarety.

 

Toto neštěstí si zatím vyžádalo dva lidské životy a nejméně 45 lidí bylo zraněno. Ze zraněných lidí jich bylo 19 převezeno do nemocnice a také se pohřešuje jeden voják.

 

Z okolí velkého vojenského areálu prozatím úřady evakuovaly přes 30 tisíc lidí, ale pokud to bude nutné, může se počet evakuovaných lidí zvýšit až na 40 tisíc.

 

Jako první byla evakuována vesnice Pugačovo, která se nachází nejblíže vojenskému areálu. Po několika hodinách od evakuace ji oheň a exploze zcela zničily. Později muselo být evakuováno také vzdálené městečko Agryz v sousedním Tataránsku, protože střepiny vybuchlých granátů dopadaly až tam. Plameny z hořícího vojenského objektu jsou vidět ze vzdálenosti dvaceti kilometrů.

 

Podle vojenských expertů neustanou výbuchy ze skladů dřív než po 24 hodinách. Udmurtské úřady uvádějí, že přibližně polovina munice v hořícím skladu jsou dělostřelecké granáty a druhá polovina rakety. Munice v podzemních byla určena k likvidaci.

 

Klíčová slova: Rusko

 

Publikováno: 03.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V Rusku hoří vojenský sklad s municí, 30 tisíc evakuovaných

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist